Az Eames házaspár
Ha a 20. század design történetét szeretnénk megismerni, akkor kihagyhatatlan az amerikai tervezőpáros munkásságának megismerése. Tulajdonképpen már ismerhetjük is az általuk tervezett bútorokat, hiszen azok teljesen beépültek a mai otthonokba.
Charles (1907-1978) és Ray Eames (1912 – 1988) a huszadik századi design legjelentősebb alakjai közé tartoznak. Munkásságuk kiterjed a bútortervezés, a filmkészítés, a fotográfia és a kiállítási tervezés területére. Kép
Az 1907-ben a Missouri állambeli St. Louisban született Charles Eames a St. Louis-i Washington Egyetemen tanult építészetet. Ray Eames, 1912-ben Bernice Alexandra Kaiser néven született a kaliforniai Sacramentóban. 1937-ig a Hans Hofmann Képzőművészeti Iskolában folytatta festészeti tanulmányait. Hírnevet absztrakt festményeivel szerzett.
Charles és Ray Eames 1941-ben házasodott össze, és Los Angelesbe költözött, ahol együtt kezdtek kísérletezni a rétegelt lemez háromdimenziós formázási technikáival. A céljuk az volt, hogy megfizethető, kényelmes székeket hozzanak létre. A háború azonban megszakította munkájukat, és Charles és Ray inkább a rétegelt lemezből készült lábszárvédő sín tervezése és fejlesztése felé fordult, amelyet az amerikai haditengerészet számára gyártottak. Ennek az együttműködésnek köszönhetően hozzájutottak egy háborús célokra kifejlesztett ragasztóanyaghoz, ami lehetővé tette a rétegelt lemezből készült első kétirányú hajlítással ellátott formák előállítását. Ezzel a faanyagból olyan bútorokat lehetett készíteni, amelyek különböző irányú erőknek, terheléseknek egyaránt jól ellenálltak. 1946-ban a MoMA-ban állították ki kísérleti bútorterveiket. Az amerikai Herman Miller Company ezt követően kezdte el gyártani az Eames-bútorokat. Charles és Ray 1949-ben megépítették az Eames-házat saját magánlakásuknak, ami a tervezőpáros kísérleteinek is helyet adott.
Ikonikus Eames székek |
DCW szék
A rétegelt lemez technikákkal kapcsolatos kísérleteik végül egy sor szék és asztal tervezéséhez és gyártásához vezettek. Különösen a rétegelt lemezből készült ’DCW szék’-ket tartják a huszadik század egyik leginnovatívabb ülőalkalmatosságának. A DCW (Dining Chair Wood) szék 1945-46-ban született és teljes egészében fából, rétegelt lemezből készült. Ezeknek az új technikáknak köszönhetően az emberi test körvonalaihoz igazodó ülőfelületeket lehetett előállítani. Ez az ikonikus szék megjelenésében ma is ugyanolyan korszerű, mint az első megalkotásakor.
A rétegelt lemezből készült székek sora született meg így, mivel az üléseket és a háttámlákat különböző talpakkal is kombinálták. A rétegelt lemezből készült héjak organikus formájának és a kissé rugalmas háttámláknak köszönhetően ezek a könnyű és kompakt székek nagyszerű kényelmet nyújtanak akár kárpitozás nélküli változatban is.
„A részletek nem a részletek. Ezek teszik a terméket azzá, ami. Végül ezek alkotják a termék lényegét.”
Így szól az Eames házaspártól származó híres idézet, ami összegezi tervezői filozófiájukat is. 1957-ben a Vitra licencszerződést kötött a Herman Millerrel, és elkezdte gyártani az Eames-terveket Európa és a Közel-Kelet számára.
A kagyló szék – Eames műanyag karosszék RE DAR – 1950
Az 1950-es évek eleje óta, amikor a tervezőpáros kifejlesztette műanyag foteljeit, ezek a bútorok az amerikai századközepi modernizmus ikonjaivá váltak. Különösen a DAR szék (Dining Height Armchair Rod Base) emelkedik ki, mint utánozhatatlan klasszikus formaterv, amely a könnyű, elegáns formákat a szerkezeti szilárdsággal ötvözi az „Eiffel-torony” fém szerkezetére emlékeztető lábaival.
A tervezőpáros éveken át kutatta az egy darabból álló, az emberi test körvonalaihoz igazodóan formázott üléshéj alapötletét. Miután az 1940-es években a rétegelt lemezzel és alumíniumlemezzel végzett kísérletek nem hoztak kielégítő eredményeket, alternatív anyagok után kutatva az üvegszál-erősítésű poliésztergyantához jutottak.
A tervezőpáros felismerte az ebben az anyagban rejlő lehetőségeket, melyek a formázhatóság, merevség, kellemes tapintás, sorozatgyártásra való alkalmasság voltak. Ez az anyag korábban ismeretlen volt a bútoriparban és ők sikeresen fejlesztették ki a sorozatgyártásra alkalmas ülések terveit. A Modern Művészetek Múzeuma által 1948-ban szervezett „Olcsó bútortervezés” versenyen való bemutatkozásukat követően a műanyag karosszék és fotel 1950-ben került piacra, a bútorgyártás történetének legelső sorozatgyártású műanyag székeként.
2024 januárjától a Vitra által gyártott Eames műanyag székeinek héja újrahasznosított műanyagból készül. Az újrahasznosított anyag németországi háztartási hulladékgyűjtésből származik, amely elsősorban használt csomagolóanyagokból áll. Ezzel is hozzájárulnak a környezetünk védelméhez.
A tervezőpáros székeikkel Forrás
Eames madárka |
Az Eames ház nappalija a madárkával
Az Eames-ház kollázsszerű belső terét számos, a házaspár utazásairól hozott tárgy és kiegészítő gazdagította. A házaspár egyik legkedveltebb dísztárgya volt ez a fából készült madár, amelyet Eames House Bird néven ismert meg a világ. A madár számos családi fotón látható, és még az Eames-székek reklámplakátjára is felkerült. Az eredeti fából készült madár az Appalache-hegységből származó népművészeti alkotás volt, amelyet Charles és Ray Eames utazásaik során talált. A Vitra által gyártott dióbarna Eames madárka lakkozott diófából készült, acélhuzalos lábakkal, de kapható a fekete lakkozott égerfa változat is. Ez a klasszikus és letisztult madár ikonikus kiegészítőjévé vált a mai nappaliknak is.
Az Eames elefánt |
Az eredeti elefánt
Az 1940-es évek elején az Eames házaspár évekig foglalkozott a rétegelt lemez háromdimenziós formázásának kifejlesztésével miközben egy sor tárgyat készített. E kezdeti tervek közül a kétrészes elefánt bizonyult a legnagyobb technikai kihívásnak a szűk, összetett ívek miatt, és a darab soha nem került sorozatgyártásba.
Jóval később készítette csak el a Vitra a legendás Eames elefánt rétegelt lemezből készült változatát. Az amerikai cseresznyefa előlapfurnérral ellátott dekoratív figura 2017 óta kapható. Később az Eames elefántot műanyagból is piacra dobták, így elérhetővé vált a gyerekek számára, hiszen a tervezők nekik szánták. Egy miniatűr változata többféle színben kapható.
Akár elegáns kiegészítőként választjuk a nappaliba, akár kedves műanyag játékként a gyerekszobába vagy kültéri használatra, akár kis dekoratív állatfiguraként – a barátságos állat a mókás füleivel örömet okoz a gyerekeknek és a szülőknek egyaránt.
Pihenőfotel & lábtartó • Tervezők: Charles & Ray Eames, 1956 |
A szék története
„Miért nem készítjük el a régi angol klubfotel modernizált változatát? Ezzel a gondolattal indította el Charles Eames a Lounge Chair kidolgozását, amely több évig tartott. Céljuk az volt, hogy olyan ülőalkalmatosságot tervezzenek, ami a kényelem megtestesítője. Mindezt magas minőségű anyagok és kézműves kivitelezés kombinálásával érték el. A pihenőfotel új mércét állított fel a bútoriparban: nemcsak könnyebb, elegánsabb és modernebb volt, mint a hagyományos, nehézkes klubszék – hanem kényelmesebb is. Ezeknek a tulajdonságoknak köszönhetően a Lounge Chair a tervezőpáros egyik leghíresebb tervévé vált.
A Vitra azóta is gyakorlatilag ugyanazzal a módszerrel gyártja ezt a bútordarabot, és ma már a huszadik századi bútortervezés nagy klasszikusaként tartják számon. Rendelhető bőr- vagy szövetkárpitozással, fából készült alappal és fém lábazattal. A pihenőszékhez azonos kivitelű lábtartó is készült, ami ideális kiegészítője a fotelnek.
Érdekesség:
Amióta a pihenőszék először piacra került 1956-ban, az átlagos emberi testmagasság világszerte közel 10 cm-rel nőtt. Ezért a Vitra az Eames Irodával szorosan együttműködve kifejlesztette az új, nagyobb változatot, hogy a magasabb emberek is élvezhessék ugyanazt a kivételes kényelmet, amelyet az eredeti szék nyújtott.
Hogyan hat mai is az Eames házaspár tervezői munkássága ránk?
A jelenleg is igen népszerű Mid Century Modern (MCM) lakberendezési stílus talán legikonikusabb darabjai köthetők a nevükhöz. Ikonikus pihenőszékeik, étkezőszékeik, irodai bútoraik valamint dekorációs tárgyaik ma is megtalálhatók otthonainkban.
A Mid Century Modern, azaz a századközepi modern stílus az 1940-50-60-as évek amerikai építészetét és lakberendezésének jellemzőit használó stílusirányzat. A II. világháború után élte a virágkorát ez a modernista irányzat, mely az akkor elképzelt a jövőről szólt. Jelentős hatást gyakorolt rá az európai Bauhaus irányzat.
A háború utáni Amerikában már mindenkit az ígéretes jövő foglalkoztatott, megindult a gazdasági fellendülés és az urbanizáció. Az átlagemberek számára is elérhető használati és berendezési tárgyakat kellett előállítani. Ennek megfelelően a tervezők a funkcionalitást, egyszerűséget, elérhetőséget, kényelemet és a letisztult vonalvezetést tartották szem előtt. A múltból táplálkozva újító szemlélettel kísérleteztek az új anyagokkal, technológiákkal, ami új utat nyitott meg az organikus formák világa felé.


Hogyan illesztheted be ezeket a tervezői bútorokat az otthonodba?
Tulajdonképpen régóta ott is vannak ezek a székek, fotelek és kiegészítők a mai otthonokban, vagy a formájukat szorosan lekövető másolatok. Népszerűségük töretlen, ami a modern, letisztult vonalvezetésüknek és a funkcionalitásnak köszönhető. A műanyag kagyló székek az elérhetőbb árfekvésük miatt közkedveltek, míg a pihenőfotel vagy a rétegelt lemezből készült DCW székek pedig a magas minőségű, kézműves hagyományok nyomán készült tervezői bútorok adta luxust nyújtják. Tehát mindenki megtalálja a neki tetsző és megfelelő bútorokat az Eames tervezőpáros kínálatából.
Utazás Charles és Ray Eames világába
Szöveg: Puza Katalin – Enteriőr és Látványtervező
+36 20 485 4002
Instagram Facebook Pinterest TikTok