Boldog Új Évet Kívánunk – Szilveszteri szokások és babonák

Az év utolsó napja az az a Szilveszter is ünnepléssel jár, hogy méltóképpen elbúcsúztassuk az óévet és köszöntsük az új évet.
A szilveszter kivétel nélkül bulizással, mulatozással, vidámsággal jár, de ha valaki nem is ilyen beállítottságú vagy nincs lehetősége szórakozni, akkor is koccint az új évre és kíván valami pozitívat magának és környezetének!
Ehhez az ünnephez is kötődnek szokások, hitek és babonák, ekkor számos fogadalmat teszünk, kitűzött célokkal indulunk neki a következő évnek… Te melyiket tartod?

 

Mit együnk és mit ne?

Egy középkori babona szerint, ha nem falunk fel mindent szilveszterkor, akkor az új esztendőben sem fogunk hiányt szenvedni. Sok helyen a szemes termésekből és a hüvelyesekből készült ételeknek volt nagy a jelentősége, hiszen ezek az apró magvak a pénz bőségét jelentik, így szokás volt ezekből ételt készíteni.

A hiedelmek szerint a malac befelé túr, így a szerencsét nem ki a házból, hanem be a házba túrja, ezért célszerű malacot fogyasztani. A csirkéknek viszont szerencséjük van ilyenkor, ők ugyanis kifelé kaparnak a házból, így ez az étel nem javasolt újévkor.

Különleges állat a hal is. A folyó menti vidékeken szerencsésnek tartották, mert ahány pikkely, annyi pénz, viszont máshol úgy tartják, hogy a hallal elúszik az ember szerencséje.

Hiedelem az is, hogy ha nem falunk fel mindent szilveszterkor, akkor az új esztendőben sem fogunk hiányt szenvedni. Sok háznál mandulaszemet vagy más apróságot főztek a lencsefőzelékbe, és az a lány, aki ezt megtalálta, a babona szerint férjhez ment a következő esztendőben. Végül, de nem utolsó sorban, a gazdagságot többféle rétessel lehet hosszúra nyújtani.

Szerelem

Persze akkoriban is roppantul izgatta az embereket a szerelem. Főleg a lányok agyaltak ki sok praktikát, hogy megtudják jövendőbelijük nevét, vagy kilétét. Az óév és az újév éjjelén házilag gyúrt gombócokba belegyúrták a lányok a kiszemelt férfiúk neveit, s amelyik gombóc elsőként jött fel a víz felszínére, az abban található férfi volt a szerencsés választott.

Sok helyen a lányok ólmot olvasztottak, majd hideg vízbe csepegtetve azt lesték, milyen betűt formáz a vízbe cseppenő fém, így megtudhatták a leendő férj nevének kezdőbetűjét. A lányok férfinadrágot tettek a párnájuk alá, s ekkor megálmodták, ki lesz a párjuk.

Időjóslás

A legtöbb babona az időjóslással volt kapcsolatos. Akkoriban rengeteg ember megélhetését a föld jelentette. Az életük függött attól, hogy milyen termés várható a következő évben.

Ha az újév első napján sütött a nap, akkor a hiedelmek szerint egész évben szép időre lehetett számítani. Ha csillagos az ég, akkor rövid lesz a tél.

12 gerezd fokhagymába sót kellett tenni, s amelyik gerezd reggelre nedves lett, akkor az annak megfelelő hónapban esős vagy éppen havas idő várható, sok csapadékra lehet számítani. Ha újév éjjelén piros a hajnal, akkor szeles lesz az esztendő.

Az újévi fogadalom

Az év utolsó napjának jellegzetessége, hogy szinte mindenki fogadalmat tesz. Érdemes olyan dolgot megfogadni, amit legalább az újév első napján betartunk, így biztosan nem vesznek kárba az ígéretek.

Mit ne csináljunk az utolsó és első napon?

Az év utolsó és első napjain sokat tehetünk a jövőnkért, sok minden viszont tilos. Ne vigyük le a szemetet, ne mossunk, ne takarítsunk, ne teregessünk, ne hívjunk orvost, és ne is menjünk el hozzá. Olyan lesz az évünk, amilyen az első napunk, így érdemes figyelni tetteinkre, állapotunkra – amit megnehezíthet az előző este. Házunkból ne adjunk ki semmit, ne tegyünk olyan fogadalmakat, amiket úgysem tartunk be. És mindenekelőtt ne veszekedjünk, mert akkor bosszús évnek nézünk elébe.

Szöveg forrása

Az új évi malac egy hagyományos magyar szerencsehozó szokás. Az új év első napján a házba hoznak egy élő malacot, és az ünnepi asztalon vagy a konyhában elhelyezik. A malacot általában piros szalaggal díszítik fel, amely gazdagságot és bőséget jelképez. A malac jelenléte azt hivatott megjósolni, hogy az új évben bőven lesz élelem és anyagi javak a családnak. Emellett a malacot etetik és gondozzák, mert a gondoskodás és szeretet szintén fontos előfeltétele a sikeres és boldog új esztendőnek. A malac általában január 6-ig marad a háznál, majd a család eltávolítja, és főleg hús formájában fogyasztja el. Az új évi malac tehát egy szimbolikus és hagyományos elem, amely szerencsét és jólétet hozhat az év elején.

Scroll to Top