Kezdődik végre a kertészeti szezon!

Az időjárás még ilyenkor elég zord, de már akadnak olyan napok amikor akarva akaratlanul is kivágyunk a kertbe, teraszra és elkezdünk készülődni a várva várt tavaszra.

Bármennyire is a szabadba kívánkozunk ne feledkezzünk meg a szobanövényekről és az ősszel bemenekített kerti növényekről sem, hiszen a fűtési szezon okozta klímától valószínűleg mostanra vannak a legrosszabb állapotban…

Permetezzük meg őket néhány naponta, ha tetvesednének, akkor ennek megfelelően használjunk permetezőszert. És, hogy újra üdék és ragyogóak legyenek a levelek töröljük le vagy mossuk le róluk a port.

A kora tavaszi metszés ideje elérkezett, viszont figyeljük az időjárást és erős, tartós fagyok idején csúsztassuk ezt a tevékenységet, hiszen lehet nagyobb kért csinálunk, mint sem.

Fagymentes időben végezhető a bokrok, díszfák ritkító metszése, de formára vágást is végezhetünk nyári orgonákon, hortenziákon.

A gyümölcsfákat is megszabadíthatjuk a fölösleges ágaktól. Ami elszáradt, befelé fejlődött vagy túl sok ág nőtt egymásra azokat ilyenkor eltávolíthatjuk.

A mediterrán növényeket, mint a rozmaring vagy levendula még ne metsszük, hiszen egy hirtelen jött fagy károsíthatja a metszési sebeken keresztül.

Megkezdődhet a magvetés!

A magokat laza, porhanyós földbe vessük hajtató-tálcába, vagy akár más edényt is újrahasznosíthatunk erre a célra. Ne nyomjuk túl mélyre a magokat, és ami a legfontosabb, hogy soha ne hagyjuk kiszáradni a földet, gondoskodjunk a folyamatos vízutánpótlásról.

Sok zöldségfajta alacsony hőmérsékleten is csírázik – túlélik az átmeneti fagyokat is – ezért lehet szabadföldbe vetni már ilyenkor például a sárgarépát, hónapos retket, mákot, vöröshagymát, spenótot, petrezselymet, fejessalátát, borsót…

Sőt el lehet kezdeni a lakásban is palántázni például a kelkáposztát, salátát, karalábét, hiszen hat hét alatt kiültethető méretűre nőnek.

Próbálkozhatunk új növényekkel is konyhakertünkben!

Előkészíthetjük a télen összetömörödött talajt – ha az időjárás engedi – egy talajfrissítő ásással nem csak a konyhakertben, hanem a virágoskertben is. Új gyeptelepítés terve esetén sem árt a korai ásás, hiszen ezzel előkészítjük a terepet és egyúttal meg is tisztíthatjuk a területet.

Örökzöldeket csapadékmentes tél esetén már lehet öntözni, de csak fagymentes időben!

Ilyenkor még ne feledkezzünk meg jó idő esetén sem a madarakról, adjunk eleség és víz utánpótlást, hiszen a természetben még igen kevés táplálékot találnak.

Képek forrása: pixabay.com

•••
» Nézd meg a többi Kert témában írt cikkünket! «
•••
További cikkekért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkban!
•••
Kövess minket Facebook-on, Instagram-on és TikTok-on!
Scroll to Top