Ünnepi recept ajánló

A húsvét is egy olyan ünnep melyhez számos gasztronómiai szokás kapcsolódik! Az alap tradicionális fogások szinte minden családban asztalra kerülnek.

 

Íme néhány különleges étel az idei ünnepre!

Tárkonyos bárányraguleves – Eisler Zsolt receptje.

Ha nem kedveled a bárányhúst, akkor is érdemes ezt a receptet kipróbálni, és lehet megváltozik a véleményed.

Hozzávalók 6 főre – Elkészítési idő: 60 perc

40 g sertészsír

2 fej vöröshagyma (100 g/fej)

3 gerezd fokhagyma

2 db babérlevél

900 g báránylapocka

2 ½ l víz vagy zöldségalaplé

1 szál sárgarépa (160 g/szál)

1 szál fehérrépa (130 g/szál)

½ db zellergumó (500 g/db)

½ db karalábé (200 g/db)

só, bors

½ tk őrölt kömény

1 ½ ek szárított tárkony

250 g burgonya

100 g fagyasztott zöldborsó

100 g csiperkegomba

30 ml tárkonyecet

200 ml tejszín

A krumpligombóchoz:

300 g burgonya

130 g finomliszt

1 db tojássárgája

Elkészítés:

A zsírt felhevítjük egy fazékban, hozzáadjuk a finomra vágott vörös- és fokhagymát, valamint a babérlevelet, és közepes hőfokon 4-5 percig dinszteljük. Feljebb vesszük a hőfokot és erős lángon lepirítjuk a hagymán a kb. 1,5 x 1,5 centis kockákra vágott bárányhúst. Nekem a 900 grammos darabból 730 gramm színhús és 170 gramm csont jött ki. (Természetesen a hússal együtt a csontot is a fazékba tesszük.)

Amikor a hús szépen körbepirult, felöntjük 500 ml vízzel, és közepesen erős hőfokon addig főzzük, amíg a víz el nem párolog. Amikor a víz elpárolgott, hozzáadjuk a kockára vágott sárga- és fehérrépát, a szintén kb. 1 centis kockákra vágott zellert és karalábét, majd 1 perc pirítás után ízesítjük sóval, borssal, a köménnyel és a tárkonnyal. Felöntjük a maradék vízzel, és forrástól számítva 5 perc főzés után hozzáadjuk a kb. 1,5 x 1,5 centis kockákra vágott krumplit. Addig főzzük, amíg a zöldségek és a hús meg nem puhul.

A krumpligombóchoz a krumplikat egy villával megszurkáljuk, és betesszük a legmagasabb fokozaton a mikróba, mérettől függően 7-10 percre. Ha megpuhult, hagyjuk kicsit hűlni, majd áttörjük és hozzákeverjük a lisztet, a tojást és a sót.

Amikor a hús és a zöldségek is megpuhultak, a leveshez adjuk a zöldborsót, a szeletekre vágott gombát, a tárkonyecetet és a tejszínt is. A krumplis keverékből a diónál kicsit kisebb gombócokat formázunk, beletesszük a levesbe, majd kb. 3 perc alatt készre főzzük.

Forrás

Lajos-féle húsvéti porchetta

Fördős Lajos receptje.

 

A húsvéti asztalra megannyi finomság kerülhet a sonkától kezdve a rakott ételeken át, a tojásos krémekig. De most lépjetek ki a komfortzónátokból és készítsétek el ezt a fantasztikus olasz sültet. Igazán megéri a fáradozást, én mondom nektek.

Hozzávalók 8-10 főre:

A porchettához

1 db sertésdagadó (1,5-1,8 kg)

só, bors

100 ml vörösbor

100 ml olívaolaj

1 – 2 ág friss oregánó (vagy 1 tk morzsolt)

3 – 4 ág zsálya

3 – 4 ág kakukkfű

½ csokor bazsalikom

2 – 3 ág rozmaring

1 kis csokor petrezselyem

6 – 8 gerezd fokhagyma

2 szál újhagyma

1 db száraz zsemle

½ csomag porzselatin

2 – 3 db keménytojás

A hús sütéséhez

2 fej hagyma

2 szál paszternák

1 marék koktélparadicsom

1 db zöld kaliforniai paprika

20 ml olívaolaj

50 ml vörösbor

70 – 80 ml víz

1 tk paradicsompüré

1 db citrom reszelt héja

A körethez

1 szál paszternák

1 szál petrezselyemgyökér

1 szál sárgarépa

1 fej hagyma

4 – 5 gerezd fokhagyma

1 – 2 db színes kaliforniai paprika

1 marék koktélparadicsom

só, bors

3 – 4 ek olívaolaj

650 – 800 g újburgonya

A salátaecethez

1 l víz

1 csapott ek só

3 púpozott ek porcukor

1 ek 20%-os ételecet

A salátához

100 g kéksajt

½ db citrom héja és leve

3 szál újhagyma

1 fej lila hagyma

½ db kaliforniai paprika

2 gerezd fokhagyma

30 – 40 ml olívaolaj

100 g tejföl

4 – 5 ek a salátaecetből

só, bors

2 db fejes saláta

1 – 2 db kemény tojás

A szafthoz

1 ek paradicsompüré

1 csipet bors

2 gerezd fokhagyma

200 ml víz

2 ek keményítő

5 – 6 ág bazsalikom

Elkészítés:

A porchetta esetében a dagadó előkészítésével kezdünk: átszabjuk úgy, hogy a vastagabb részeket bevágjuk, és szétterítjük. Az esetleges sérüléseket vagy a túlzottan vékony részeket a nyesedékkel pótoljuk.

Egy a hússal megegyező méretű tepsi aljára sót és borsot szórunk, beletesszük a húst, és a másik oldalát is sózzuk, borsozzuk. Meglocsoljuk vörösborral és olívaolajjal, és így hagyjuk állni.

Az átszabásból maradt húsnyesedékeket vékony csíkokra vágjuk, és egy tálba tesszük.

A zöldfűszerek leveleit lehúzzuk a száráról, és a fokhagymával, újhagymával együtt összevágjuk, majd a csíkozott húshoz adjuk. Megszórjuk sóval és borssal, és alaposan összekeverjük.

A pácolódó húsra reszelünk a száraz zsemléből (vagy megszórjuk zsemlemorzsával), hogy felszívja az olajat és a bort, majd kivesszük a tepsiből, és lefektetjük a feltekeréshez.

A fűszerezett húsvagdalékot elosztjuk a dagadón úgy, hogy a két szélére nem teszünk belőle, hogy majd rendesen össze tudjon tapadni. Megszórjuk a zselatinnal, és a közepén egy sorban elosztunk rajta 2-3 db keményre főzött, felszeletelt tojást. Szorosan feltekerjük, majd kb. 3 centinként kötöző spárgával szorosan összekötözzük.

A hagymát, a paszternákot, a paradicsomot és a paprikát összevágjuk, egy tepsi aljába szórjuk, és a zöldségekre fektetjük a húst. Meglocsoljuk olívaolajjal és vörösborral, és kb. 50 ml vizet locsolunk alá. Átkenjük a maradék vízzel hígított paradicsompürével, és ráreszeljük a citrom héjat.

Letakarjuk alufóliával és 160 fokra előmelegített sütőbe tesszük másfél órára. Ha nagyobb a húsunk, érdemes 15-20 perccel tovább sütni. Ha letelt az idő, levesszük a fóliát, a szaftjával kicsit megkenjük a porchettát, és 200 fokra felmelegített sütőben, 10-15 perc alatt megpirítjuk.

KÖRET:

A körethez a paszternákot, a gyökeret és a sárgarépát átlósan felvágjuk, a hagymát és a paprikát felcsíkozzuk, a koktélparadicsomot és a fokhagymát pedig egészben a többivel egy tálba tesszük. Megsózzuk, meglocsoljuk az olívaolajjal és megszórjuk a borssal, majd belekeverjük a mosott újburgonyát (héjastul), és egy sütőpapírral bélelt tepsire borítjuk. Letakarjuk alufóliával, majd 200 fokra előmelegített sütőben egy óra alatt puhára sütjük, majd fólia nélkül 4-5 percig pirítjuk.

SALÁTA:

A salátaecethez a vízben elkeverjük a sót, a porcukrot és az ecetet. A salátaöntethez lereszeljük a kéksajtot, ráreszeljük a citrom héjat, beleszórjuk a 2 szál összeaprított újhagymát, és a finomra vágott lila hagymát. A paprikát apró kockákra vágjuk, és ezt is beleszórjuk. Jöhet hozzá 2-3 gerezd átnyomott fokhagyma, egy jó adag olívaolaj és a tejföl, majd 4-5 kanál salátaecettel hígítjuk. Az ízéhez még elengedhetetlen a só, a bors és a citrom leve, majd az egészet alaposan összekeverjük.

A fejes salátákat megmossuk, majd torzsájukkal együtt felnegyedeljük, kicsit beáztatjuk a salátaecetbe, majd kinyomkodjuk, egy nagy tálra fektetjük, és meglocsoljuk 1-2 evőkanál olívaolajjal. Mindegyik negyedre teszünk egy kanállal a salátaöntetből, rájuk reszeljük a keményre főtt tojásokat, és a megmaradt szál újhagymát finomra vágva rászórjuk.

SZAFT:

A szaftot a hús sütése közben keletkező folyadékból készítjük el. Ezt egy lábasba szűrjük, a zöldségekre pedig már nem lesz szükségünk. Erős lángon visszaredukáljuk a folyadékot, beletesszük a paradicsompürét, amit addig pirítunk benne, amíg rozsdabarna színt nem kap. Beleszórjuk a borsot és az átzúzott fokhagymát, egy percig kevergetve átpirítjuk, majd felöntjük 100 ml vízzel. A keményítőt kikeverjük a víz másik felével, és a szafthoz adjuk, majd kiforraljuk. A bazsalikomot felaprítjuk és a szaftba tesszük.

Tálalás előtt a húsról levágjuk a kötöző spárgát, felszeleteljük, és a sült zöldségekkel, a szafttal és a salátával tálaljuk.

Forrás

Répatorta-muffin

Szilágyi Nóri receptje.

 

Ha kedvetek támadna húsvétra muffint készíteni, akkor ez legyen az!

Hozzávalók 12db muffinhoz:

A tésztához

3 db tojás

160 g cukor

100 ml olaj

60 g dió (apróra vágva)

1 db citrom reszelt héja

200 g sárgarépa (reszelve)

160 g liszt

6 g sütőpor

1 csipet só

A krémhez

270 ml tejszín

250 g étcsoki (45-50%-os)

28 db kicsi csokitojás

1 ek pisztácia

Elkészítés:

Ahhoz nem is férhet kérdés, hogy a húsvét nem telhet el répatorta nélkül, a muffin forma pedig tökéletes hozzá, hogy több adagot süssetek belőle egy nagy torta helyett.

A tojásokat a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót, és elkeverjük a tésztát. Muffinkapszlikkal bélelt muffinsütő formába adagoljuk a masszát, és 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk kb. 20-25 percre.

Miközben sülnek a muffinok, a tejszínt jól felmelegítjük (nem szükséges forralni), majd ráöntjük az összetördelt étcsokira. Ha megolvadt, homogénre keverjük, azután lehűtjük, és ha már eléggé lehűlt, berakjuk a hűtőbe.

Amikor megsültek a muffinok, kivesszük őket a formából, és hagyjuk teljesen kihűlni.

A krémhez a lehűlt krémalapot egy üstbe rakjuk, és kihabosítjuk (vigyázzunk, ne keverjük túl, álljunk meg azon a ponton, ahol szép stabil, selymes krémet kapunk, különben darabossá válhat a ganache). Az elkészült krémet csillagcsöves nyomózsákba rakjuk, kis „fészkeket” nyomunk a muffinok tetejére, és mindegyikbe beleültetünk 2-2 kicsi csokitojást. A pisztáciát apróra vágjuk, és megszórjuk vele a sütik tetejét.

Forrás

Különleges recept ajánló

Próbálj ki valami újat és készítsd el ezt a két ételt! Reggelire és fő fogások előételeként is kiválóak, melyek nem csak a húsvéti időszakban állják meg helyüket.

Teriyaki sonka

Húsvéti sonka ázsiai köntösben. Mintha egymásnak találták volna ki a teriyaki szószt és a füstölt sonkát. Mindenképpen szánd rá az időt, megéri!

Recept

 

Tiramisus bundás kalács

Pikk-pakk elkészíthető, zseniális reggeli, ami akkor is tökéletes lesz, ha már egy kicsit szárazabb a húsvéti kalács!

 Recept

Képek és receptek: www.streetkitchen.hu

 

 

•••
» Nézd meg a többi Gasztro témában írt cikkünket is! «
•••
További inspirációkért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkban!
•••
Kövess minket Facebook-on, Instagram-on és TikTok-on!
Scroll to Top