Most azokhoz szeretnék szólni, akik a méhlegelős ősgyepen (maximálisan támogatom őket) kívül, gondozott, dekoratív gyepre vágynak.
Létrehozhatunk gyepfelületet gyepszőnyeg lerakással vagy magvetéssel.
Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai.
A fűmagvetés hosszabb időt vesz igénybe míg elérjük a kívánt sűrűséget (gyakorta kell újra felülvetni), valamivel olcsóbb, míg a gyepszőnyeg gyors, látványos, drágább.
A szemet gyönyörködtető eredmény érdekében be kell tartani azonban bizonyos szabályokat, ebben szeretnék most segítséget nyújtani!
Mindkét esetben dönthetünk vakondháló használata mellett, amely a későbbiekben megóvja az elkészült gyepünket a föld alatt élő kis vendégek nemkívánatos munkájától. Javasolt 3-6 cm mélyre tenni, megfelelő átfedéssel az illesztéseknél, a széleknél feszesre húzva, felhajtva a szegély oldalához. Rögzítésre használjunk rögzítő tüskéket, rakjuk sűrűn, mint inkább takarékosan.
Amennyiben választásunk a gyepszőnyegre esik hamar látványos gyepben gyönyörködhetünk. A forgalmazók sport és mediterrán gyepszőnyeget árusítanak. Hatalmas területeken ápolják, gondozzák a gyepet legalább egy évig. Megrendelésnél aznap szedik fel géppel, tekercsekben szállítják a helyszínre (250×40 cm méretben).
Aki maga vállalkozik a lerakásra jó, ha tudja, hogy egy tekercs súlya 20-25 kg is lehet. Javaslom szakemberek segítségét kérni, akik megfelelően illesztve, kötésben lerakják majd lehengerezik. Érdemes referencia munkákat bekérni! Többször találkoztam helytelen kivitelezéssel (dimbes–dombos talajelőkészítés, nem megfelelő illesztések, kötés nélküli lerakás, kitérdepelt gödrök, pár centis toldások stb).
Fontos, hogy naponta többször öntözzük, hogy megfelelően legyökeresedjen. Későbbiekben törekednünk kell a mélyre húzódó gyökérzet kialakítására. Ezt úgy érhetjük el, hogy egyszere nagyobb mennyiségű vizet adunk, kevesebbszer. Hajnalban vagy a kora reggeli órákban öntözünk, nem este!
Egy jól megtervezett, kivitelezett öntözőrendszer sok munkát, vizet! megspórol nekünk. Öntözőrendszer tervezőt, kivitelezőt érdemes felkeresni. Minden esetben kérjünk öntözési tervet, kivitelezési tervrajzot, referencia munkákat és (ami saját tapasztalt!) képeket a vakondbiztos, szerelhető szelepdoboz kialakításáról (itt szoktak elvérezni az “önjelölt, olcsó szakemberek”).
Aki nem a gyepszőnyeget választja, az fűmagvetéssel is próbálkozhat, ezt szeretném most körbejárni.
1.Legfontosabb a megfelelő talajelőkészítés!
Munkám során számtalan alkalommal találkoztam a nem megfelelő talajelőkészítéssel, pedig ez a lelke mindennek! Fontos, hogy tisztában legyünk a talajunk szerkezetével. A fű a laza, könnyű szerkezetű földet szereti, ahol inkább agyagos a talaj, ott mindenképp ajánlom a felső réteget lazítani homokkal és komposzttal.
A másik nagyon fontos dolog a megfelelő gyommentesítés! Erre szánjunk elég időt, mert sok bosszúságtól, plusz munkától megkímélhetjük magunkat a későbbiekben. Választhatunk vegyszeres gyomírtást (totális) vagy bio módszert. A gyomírtók megfelelő hőmérsékletnél általában 10-16 nap alatt hatnak. Érdemes akár többször is megismételni, hogy elérjük a kívánt hatást.
Ezután gondoskodni kell majd a megfelelő talajélet visszaállításáról is (pl.: huminsav). A hosszabb, de vegyszermentes módja a gyomok eltüntetésének, ha letakarjuk a területet kartonpapírral vagy fekete fóliával (utóbbit el kell később távolítani), ennek következtében nem tudnak a gyomok fotoszintetizálni, így elhalnak. Hátránya, hogy az előkészítés sokkal hosszabb időt vesz igénybe, cserébe elkerüljük a vegyszerek használatát.
2. A megfelelő talajsík kialakítása.
Igyekezzünk a területet minél jobban vízszintesbe, egyenesbe hozni, így nem fog elakadni a fűnyíró kereke, nem fogunk bukdácsolni a hepe-hupákon. Nagy felületeken használhatunk raklapot, betonhálót magunk után húzva, lesúlyozva. Kis felületen akár a gereblye is elegendő lehet. A nagy rögöket gyűjtsük össze, ne hagyjuk a felszínen.
3. Fűmagvetésnél fontos a megfelelő fűmag kiválasztása.
Járjuk körbe a területet, nézzük meg mennyire napos, árnyékos. A megfelelő fűmagot a megfelelő helyre! Szerencsére ma már elérhető árnyékot, napot kedvelő fűmagok. Figyelembe kell venni milyen terhelésnek lesz kitéve a gyep, gyerekek fognak játszani, focizni, vagy csak gyönyörködünk benne. Előbbire sport fűmag, utóbbira a dekor fűmagok a megfelelőek.
Mindenki látja, tapasztalja, hogy egyre szárazabb, szélsőségesebb időjárásunk. Egyre nagyobb kincs a víz! Érdemes ennek megfelelően fűmagot választani.
A mediterrán jellegű fűmagok később beérik kevesebb vízzel, de ehhez az kell, hogy kialakuljon a megfelelő mélységű gyökérzet. Ezt úgy tudjuk elérni, ha egyszerre nagyobb mennyiségű vizet adunk, mélyebbre húzódó gyökérzetet kialakítva. Aranyszabály, hogy hajnalban vagy reggel öntözünk, az esti öntözést mellőzzük, így könnyebben elkerülhetjük a gombásodást.
4. A magágy kialakításakor ügyeljünk arra, hogy a talaj felső felszíne morzsalékos állagú legyen, megkönnyítve a fűmag bedolgozását.
Az egyenletes szórás nagyon fontos! Sokan bíznak a saját kezükben, de én inkább vagy a kézi tekerős szórót állítható nyíllással, vagy a forgótárcsás szórókocsit ajánlom (ICL termékpalettáján mindkettő megtalálható kiváló minőségben). Egy kis segítség ahhoz, hogy ne kerüljenek a magok a nem kívánt helyekre. Szórásnál valaki tartson egy kartonlapot az ágyásszegély széléhez, így nem repkednek összevissza a magok.
5. Végül az utolsó lépés a magok bedolgozása a talajba.
Legegyszerűbben gereblyével, apró mozdulatokkal (előre-hátra) beleforgatjuk a magokat, ügyelve, hogy ne egy kupacba húzzuk össze. Másik lehetőség, ha betakarjuk a magágyat gyepfölddel, rostált komposzttal. Legvégül lehengerezzük a talaj felszínét.
Végül ahhoz, hogy a befektetett munkánk meghozza a várva várt gyümölcsét, a szép gyepet, gondoskodni kell a megfelelő vízellátásról. Legjobb megoldás a megfelelően telepített öntözőrendszer. Fontos, hogy a szórófejek fejtől-fejig öntözzenek különben száraz részek fognak kialakulni.
Naponta többször, rövid ideig menjen, folyamatosan nedvesen tartva a magokat. Kézi locsolásnál ügyeljünk az “esőztető” locsolásra, nehogy összemossuk a magokat.
Pár hét múlva már gyönyörködhetünk a profin elvetett füvünkben, élvezhetjük kitartó munkánk gyümölcsét, arra gondolva, hogy most már hátra dőlhetünk. Pedig egy kertben tudni kell, hogy a legtöbb időt, munkát, pénzt a gyepre fogjuk áldozni.
Aki egyszer megtapasztalja a szép, bársonyos, méregzöld fű érzését az nagy valószínűséggel a megszállottjává válik.
Sok szerencsét mindenkinek! Zöldüljön!
Képek: Kert Couture és Pixabay Szöveg:
Kert Couture – Harman Péter
Kertész, Kertépítő és fenntartó, Öntözőrendszer tervező és kivitelező, 3D Kerttervező
Tel.: + 36306252690