Ülőbútor-választás: miért rontja el szinte mindenki?

Az ülőbútorok kavalkádja elsőre izgalmas lehet az üzletek választékában, ahol minden jól mutat – egészen addig, amíg haza nem viszed.
Ott derül ki, hogy a kanapé oda nem illő és túl nagy, az étkezőszék alacsony, és végül semmi sem kényelmes.

 

Ez drága tanulópénz. Miért rontja el 10-ből 8 ember az ülőbútorok kiválasztását az otthonában?

„Ez jól néz ki, ez jöhet.” – az ülőbútorok kiválasztásának legveszélyesebb mondata.

Az egyik legmakacsabb tévhit, amit újra és újra hallok: „Kanapét, fotelt, étkezőszéket választani nem olyan nagy dolog, csak rá kell nézni, tetszik-e.” A legtöbben ezt valóban így gondolják – egészen addig, amíg haza nem viszik azt a „szerelem első látásra” bútort, ami az üzletben csodásnak tűnt, otthon viszont olyan hatást kelt, mintha vendégségbe jött volna egy másik lakásból. És itt kezdődik a baj.

Nem a bútordarab hibás, nem is te – hanem az az elképzelés, hogy a bútort, mint tárgyat önmagában, a környezetéből kiragadva lehet jól kiválasztani. Pedig a bútor nem dísztárgy. Nem kirakatba kerül, hanem egy működő élettérbe. Oda, ahol nap mint nap leülünk, felállunk, használjuk – és ettől válik minden döntés valójában térhasználati, esztétikai, ergonómiai döntéssé.

Az első pár nap még lelkes vagy. „Majd megszokjuk.” „Kicsit nagyobb, de legalább kényelmes.” „Olyan szép, biztos csak szokatlan.”
Aztán egy hét múlva már oldalt kell befordulni, hogy elférj a dohányzóasztal és a kanapé között. A porszívózás 5 perc helyett 15perc lett, mert mindent arrébb kell rakni.
A vendégek mindig ugyanazt az egy széket választják – mert a többi túl mély, vagy épp túlságosan alacsony. És a vasárnapi reggeli alatt már senki nem tudja hová is üljön le.

És innen már nem esztétikai kérdés többé az ülőbútor választás.

De mi történik ilyenkor valójában?

Egy ülőbútor nem attól válik „rossz választássá”, hogy nem tetszik, hanem attól, hogy nem illeszkedik.
✓ méretben  
✓ funkcióban
✓ stílusban  
✓ kényelmi szempontban.

Ez az, ami láthatatlan az üzletben. Ott nem próbálsz meg két tányérral, egy bögrével, és az éppen nyújtózó kutyával a nappalidban közlekedni. Nem ülsz le úgy, hogy közben a gyerekek le-föl ugrálnak.
És nem jössz rá, hogy egy 10 centivel alacsonyabb étkezőszék miatt egész estére megfájdul a derekad. A kanapén nem tud megpihenni a lában, mert nem elég mély az ülőfelület.

Ezek a döntések elégtelensége rövid és hosszú távon is érzékelhető. És mire kiderül, hogy valami nem működik, addigra már minden erre szánt költségvetés végére értél. Ott van, használod „használnád”, bosszant, megpróbálod kerülgetni.

És mindezt miért?

Mert azt hittük, elég egy közeli diszkontba elmenni, ahol a választék csekély, de biztosan van folyamatos akció.
Nincs teljes modellválaszték, nem tudsz bútorcsaládban gondolkodni, variálni a modellekkel.
Már az első pillanattól megalkuvásosnak érzed – de ingyenes a kiszállítás 30 km-en belül, és hát… szürke, biztos találunk majd hozzá mindent máshol.

Nincsen stratégiád. Nem tudod a következő lépéseket. Nem mutatta meg senki, nem magyarázta el senki, hogy a bútorválasztás is egy egymásra épülő folyamat – amelyben a kényelmünk, a jóllétünk, az esztétikai igényeink és a funkcionalitás mentén választunk ki minden egyes ülőbútort.

A laikus döntések ott csúsznak el, hogy egy ülőbútort önálló esztétikai darabként néznek, nem pedig egy térbe illesztett használati egységként. Egy jó bútor nem csak akkor jó, amikor ránézel – hanem amikor benne élsz az otthonodban és minden napszakban használod őket.

Nem az a kérdés, hogy szép-e egy kanapé – hanem az, hogy működik-e akkor is, amikor már nem csak nézed, hanem minden nap használod. És ez nem a te hibád.

Senki nem tanította meg, hogyan kell az ülőbútorokról úgy gondolkodni, hogy közben szakmai szempontokat és termékjellemzőket is figyelembe vegyél.
Milyen mély az ülőfelülete, széle hossza keménysége, forog-e, gurul-e vagy épp jól tisztítható-e a kárpitja, megfelelő-e a használathoz a kelme textúrája.
A boltok nem erre tanítanak. A marketing nem erről beszél. A reklám képeken nincs porszívó, nincs gyerek, nincs fáradt hát.

A valóság viszont ezekből a tényezőkből is áll.

A valódi kérdés nem csak az, hogy mit szeretsz, hanem, hogy hogyan használod és, hogy az egész át lett-e egyben gondolva.

És ha ebbe most egy picit belesajdult a gyomrod, ne aggódj – ez annak a jele, hogy elkezdtél máshogy nézni a saját otthonodra. Már nem, mint színekre és formákra, hanem mint működő terekre.

Ha most úgy érzed, túl sok mindent kellene átgondolni, és nem tudod, hol kezdj bele, akkor máris egy lépéssel közelebb vagy ahhoz, hogy valóban jól dönts.

A kérdés csak az: te pontosan mit szeretnél.

Képek: Pinterest

•••

Szöveg: Forgó Mónika lakberendező – mentor, Interior designer

Ha szeretnél útmutatást arról, hogyan lehet hatékonyan átalakítani az otthonodat, csatlakozz az ingyenes Facebook-csoportomhoz:

Lakberendezési átalakulás nőknek – tanulj, tervezz, valósítsd meg

Itt tudunk mélyebben is beszélgetni a saját kihívásaidról, és segítek, hogy megtaláld a számodra legjobb megoldásokat.

Ha van kérdésed bátran írj rám Messengeren vagy keress e-mailben!

•••

• Nézd meg a többi Szakértői cikkünket lakberendezés témában! • 
• További cikkekért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkban! •
• Csatlakozz hozzánk Facebook-on, Instagram-on és TikTok-on! •
Scroll to Top