Hogyan kezdődött nálunk a lakáscsere?
Gyerekkoromban mindig arról álmodoztam, hogy bejárom a világot, de amikor a családdal nézegettük az utazási irodák katalógusait, a számok elég ijesztőek voltak. Általában jó minőségű szállodákat választottunk, de a luxus akkoriban elérhetetlennek tűnt. Már akkor biztos voltam benne, hogy utazni fogok, de még nem tudtam, hogyan tudnám ezt anyagilag fedezni.
Tíz évvel ezelőtt egy cikkben olvastam a lakáscsere lehetőségéről, és azonnal tudtam, hogy ezt ki kell próbálnunk. Azóta 160 cserén vagyunk túl, és 50 országban jártunk ezzel a módszerrel.


Mi is az a lakáscsere és hogyan működik?
A www.homeexchange.com oldalon lehet regisztrálni, feltölteni az otthonunkról képeket és leírást, majd megadni, hogy mikor lenne szabad és hova szeretnénk utazni. Az éves tagsági díj 220 dollár, amiért egy éven keresztül korlátlan számú cserét bonyolíthatunk le.
Háromféle csere lehetőség van:
- Szimultán csere: Ahogy a Holiday filmben, amikor a cserepartnerek ugyanabban az időben utaznak egymás otthonába.
- Nem szimultán csere: Ha az otthonunk szabad egy időszakban (pl. mi éppen máshol tartózkodunk), akkor egy másik időpontban utazhatunk a partner otthonába.
- Pont alapú csere: Minden otthon kap egy értéket az elhelyezkedés, méret és felszereltség alapján. Ha valaki nálunk megszáll, pontokat kapunk, amelyeket később egy másik helyszínen használhatunk fel.


Hova lehet utazni?
Bárhová, ahol van HomeExchange tag! Jelenleg 145 országban több mint 200.000 regisztrált otthon érhető el, és minden második percben létrejön egy csere. A legnépszerűbb desztinációk, mint London vagy New York, nagyobb rugalmasságot igényelnek – mi például akkor utaztunk Londonba, amikor a cserepartnernek megfelelt, nem pedig az általunk előre elképzelt héten. Franciaország, Spanyolország és Ausztrália is kiváló lehetőségeket kínál, ha pedig igazán egzotikus helyekre vágyunk, Latin-Amerikában és Délkelet-Ázsiában is egyre több tag van.


Mit lehet cserélni?
Nemcsak lakást vagy házat, hanem nyaralót, albérletet (ha a tulajdonos beleegyezik) vagy akár egy extra ingatlant is, amit rövid távú kiadásra használunk. Mi például kávéfarmon laktunk Brazíliában, kastélyban Magyarországon, és egy egzotikus gyümölcsfarmon Belize-ben, de voltunk kis amszterdami lakásban és balatoni házakban, valamint Hollywood lakáscsere is összejött már, és valóban egy film zeneszerző otthonában töltöttünk el egy hetet.


Félnem kell attól, hogy kárt tesznek az otthonomban?
A HomeExchange közösség egy megbízható és tiszteletteljes közösség. Ha valami mégis történik, az esetek 99%-ában a vendég pótolja a kárt, vagy a biztosítás fedezi. Nekünk például egyszer a gyerekek kilyukasztották a vendéglátónk felfújható matracát, de azonnal vettünk egy ugyanolyat, és a cserepartner megköszönte a gyors megoldást.
Minden vendég és házigazda értékelést hagyhat egymásról, így könnyű megbízható partnereket találni. Sokan használnak zárható szekrényt a személyes értékeik számára, így az is biztosított, hogy a privát dolgok védve maradnak. Ezenfelül 24/7 ügyfélszolgálat segíti, hogy probléma esetén egyből tudjanak segíteni.


Miért fenntarthatóbb a lakáscsere, mint a hagyományos szállások?
- Támogatja a helyi közösségeket: Az otthonok általában nem a turisták által ellepett részeken vannak, így elkerülhető a túlturizmus.
- Autentikus élmény: A házigazdák általában összeállítanak egy helyi ajánlót, amiben kedvenc éttermeiket és programjaikat is megosztják.
- Kevesebb hulladék, kisebb ökológiai lábnyom: Mivel egy teljesen felszerelt otthonban szállunk meg, nem kell plusz törölközőket, samponokat vásárolni, és a konyhában főzhetünk, csökkentve az egyszer használatos műanyagokat.



Kiknek ajánlom?
Azoknak, akik nyitottak, rugalmasak, és szeretnének fenntartható módon utazni. Fontos, hogy el tudjuk fogadni, hogy valaki más alszik az ágyunkban – de gondoljunk bele, hogy egy szállodában naponta több tucat ember teszi ugyanezt. Néha a dátumok vagy a helyszínek tekintetében is kell némi rugalmasság, de ha egyszer valaki belekóstol, többé nem akar majd másképp utazni.
A lakáscsere nemcsak egy pénztárcabarát utazási forma, hanem egy életstílus, amely közelebb hoz minket a világ különböző kultúráihoz. Miért ne próbálnád ki te is?
Képek: Benkő Bianka
Szöveg: Benkő Bianka – Fenntartható Turisztikai Szakértő
biankabenko@gmail.com • 06 30 740 3881