Fenntartható és mégis tartós? Egy friss kutatás megcáfolja a sztereotípiát

A fenntartható divat sok tudatos vásárló számára alapérték.

Mégis, gyakran halljuk a kritikát: „A környezetbarát ruhák gyorsabban tönkremennek”

Tényleg igaz, hogy ami lebomlik, az nem lehet tartós? Egy friss kutatás szerint egyáltalán nem.

A „Investigation of Seam Performance and Biodegradability of Organic Cotton Clothes for Their Sustainability” című, 2025 februárjában publikált tanulmány (Özbey & Gürarda) éppen ezt a kérdést vizsgálta meg tudományosan. A kutatók egyszerű és gyakorlatias kísérletet terveztek: összehasonlították a hagyományos pamutból és az organikus pamutból készült ruhadarabokat. Két kulcsfontosságú tulajdonságra fókuszáltak: a varrási szilárdságra — vagyis a mindennapi használatban tapasztalható tartósságra — és a biológiai lebomlásra, amely a ruha élettartama végén mutatja meg a fenntarthatóság valódi értékét.

Miben más az organikus pamut?

A hagyományos pamut előállítása során vegyszereket, műtrágyát és sokszor génmódosított növényeket is használnak. Ezzel szemben az organikus pamut termesztése során szigorúan kerülik a szintetikus vegyszereket, a talajt és a helyi ökoszisztémát kímélő módszereket alkalmaznak. Így nemcsak a ruhánk lesz „zöldebb”, hanem a termőföld, a vízkészletek és a dolgozók egészsége is kevésbé sérül.

Sokan viszont attól tartanak, hogy a természetesebb gyapotból szőtt textilek gyengébb minőségűek. A kutatók ezért konkrét mérésekbe kezdtek.

Mit vizsgáltak?

A vizsgálat során a kutatók organikus pamut és hagyományos pamut szövetekből készült ruhadarabokat készítettek el, azonos szabásmintával és azonos varrási technológiával. Így biztosították, hogy a különbségek valóban az anyag típusából, és ne a kivitelezésből fakadjanak.

Két fő kísérleti sorozatot hajtottak végre. Az egyik legfontosabb tartóssági tényező a ruházatban a varratok szilárdsága. Ez azt mutatja meg, mennyire bírja a ruha a húzó-nyúzó igénybevételt, például amikor felvesszük, mozgatjuk, mossuk. A kutatók többféle varrásmintát és öltéshosszt próbáltak ki, majd géppel húzópróbának vetették alá a varratokat, amíg el nem szakadtak.

Az eredmények azt mutatták, hogy az organikus pamut szilárdsági értékei a legtöbb esetben nem voltak rosszabbak, mint a hagyományos pamuté, sőt néhány varrásmintánál még jobban is teljesítettek. A varrások átlagosan 240–290 N erőnek álltak ellen az organikus anyag esetén, ami kb. egy 25kg-os tárgy felemeléséhez szükséges erő.

A második kísérletben azt vizsgálták, hogyan bomlanak le ezek a szövetek komposztálási körülmények között. A ruhadarabokat kontrollált páratartalmú, hőmérsékletű és mikroorganizmusokban gazdag közegbe helyezték, és 6 héten át figyelték a tömegcsökkenést, a szövetszerkezet bomlását és a minta színének változását.

Az organikus pamut minta lényegesen gyorsabban és egyenletesebben bomlott le, akár 20–25%-kal nagyobb mértékben, mint a hagyományos pamut.

Erősebb, mint gondolnánk

A tanulmány és a statisztika eredményei egyértelműek: az organikus pamut ruhadarabok varrási szilárdsága statisztikailag nem maradt el a hagyományos pamutétól. Sőt, bizonyos varrásminták esetében még jobban is teljesítettek.

A fenntartható divat sok tudatos vásárló számára alapérték. Mégis, gyakran halljuk a kritikát: „A környezetbarát ruhák gyorsabban tönkremennek”. Tényleg igaz, hogy ami lebomlik, az nem lehet tartós? Egy friss kutatás szerint egyáltalán nem.

Ez azt jelenti, hogy egy jól elkészített organikus pamut ruha ugyanolyan jól bírja a mosásokat, a mindennapi igénybevételt, mint egy hagyományos pamutból készült darab.

A kutatás azt is kiemelte, hogy az organikus pamut anyagszerkezete miatt a fonalak gyakran természetesebben rugalmasak, kevésbé merevek, ami a varrásoknál akár előny is lehet.

Még komposztálható is!

A másik vizsgált szempont, a biológiai lebomlás, szintén érdekes képet festett. A komposztálási tesztek során az organikus pamut szövetek gyorsabban és teljesebben bomlottak le, mint a hagyományos pamut. Ez a különbség részben annak köszönhető, hogy a hagyományos pamutnál maradhatnak a szálak között olyan kémiai maradványok, amelyek lassítják a mikroorganizmusok munkáját.

Mit jelent ez a tudatos vásárlóknak?

A kutatás üzenete világos: az organikus pamut nem jelent kompromisszumot a tartósság terén. Egy jól kiválasztott, minőségi fenntartható ruhadarab évekig szolgálhat minket, majd amikor eljön az ideje, természetes úton térhet vissza a körforgásba.

Ha tehát eddig azért tartottál a fenntartható divattól, mert nem akartál évente új pólót vásárolni, nyugodtan választhatsz organikus pamutból készült terméket. Így nemcsak a saját pénztárcádat és kényelmedet kíméled, hanem a bolygót is.

A tudatos döntés nem feltétlenül jelent lemondást — sőt, lehet, hogy pont abban rejlik a hosszú távú érték. Organikus pamut ruhákat találhatsz pl. a PatentDuo-nál, ha fenntartható sportruházatot keresel, és a CABALA-nál is.

Képek: xometry.com; freepik.com

•••

• Fedezz fel további fenntartható megoldásokat! •

• További inspirációkért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkba! •

• Csatlakozz hozzánk Facebook-on, Instagram-on és TikTok-on! •

Ceglédfürdő www.cegledfurdo.hu
Megjelent nyári lapszámunk! Lapozd ingyenesen bárhol, bármikor. Lakberendezés, kert, otthon, életmód, utazás, gasztronómia, fenntarthatóság
Scroll to Top