Ha a kiegészítők csak „vannak”, de nem „hatnak”, a tér mindig félkész marad.
Mennyi pénz, idő, energia, amit beleöltél a kiegészítők kiválasztásába – és még mindig nem az igazi?
Ez az egyik leggyakoribb tervezési frusztráció: minden a helyén van, a bútorok illenek egymáshoz, mégis, amikor belépsz a szobába, nem azt az érzést kapod vissza, amit elképzeltél. Mintha a tér nem teljesedne ki.


Sokan ilyenkor több dekorációt próbálnak hozzáadni: egy új párnát, egy új képet, egy új válogatott kiegészítőt az asztalra. És még mindig nem az igazi. De miért?
A vázától nem lesz otthonosabb a tér – ha csak nem tudod, miért tetted oda.
A legtöbb ember számára a kiegészítők az utolsó lépést jelentik a lakberendezésben.
Amikor már minden nagyobb bútor a helyén van, és a tér alapvetően kialakult, jönnek a „hangulatot adó” apróságok: egy váza az asztalra, egy állólámpa a sarokba, néhány párna a kanapéra.
Ezek az apró részletek azonban nem pusztán dekorációk – hanem a tér fontos építőkövei is lehetnek. Ha viszont csak önmagukban léteznek, de nincs mögöttük tudatos rendszer, akkor nem fognak hozzátenni a térhez – legfeljebb egyszerű kiegészítőként porfogóként funkcionálnak, de nem lesz valódi hatásuk.
Ha a kiegészítők nem teremtenek egyensúlyt, akkor a tér bármennyire is szép, mindig „majdnem jó” marad.
A kiegészítők nem önmagukban hatnak, hanem a térrel együtt
Sokan azt gondolják, hogy ha egy-egy tárgy önmagában szép, akkor automatikusan jól fog működni a térben. De ez nem így van. Egy állólámpa nem csak egy fényforrás, egy festmény nem csak egy szép kép, egy tükör nem csak egy praktikus felület.
Ezek a tárgyak egymásra is hatással vannak, és attól válnak igazán fontossá, hogy hogyan kapcsolódnak a tér egészéhez.
Gondolj egy puzzle-re. Ha minden darab önmagában tökéletes, de a rossz helyre kerül, akkor az egész kép értelmét veszti. Egy jól elhelyezett lámpa nemcsak világít, hanem kiemel bizonyos részeket, és befolyásolja a tér érzékelését. Egy szőnyeg nem csak a padlón hever, hanem vizuálisan összekapcsolhatja a tér különböző részeit.
Ha ezek az összefüggések hiányoznak, akkor az egyes tárgyak szépek lehetnek, de együtt mégsem alkotnak harmonikus egészet.
Miért működött a boltban, de otthon már nem?
Ez az egyik leggyakoribb lakberendezési csalódás. Egy szalonban meglátsz egy vázát vagy egy lámpát, és azonnal azt érzed: „Ez az, ami hiányzik a szobámból!” Hazaviszed, elhelyezed, és valahogy mégsem olyan hatása van, mint remélted.
Ez azért van, mert a szalonokban minden tárgy egy gondosan megtervezett környezetben van bemutatva ideális esetben. A világítás, a háttérszínek, a tárgyak egymáshoz viszonyított arányai mind úgy vannak kialakítva, hogy kiemeljék az adott darabot.
Otthon viszont ezek a tényezők már mások, és a tárgynak egy már meglévő rendszerhez kellene illeszkednie. Ha ez a kapcsolat hiányzik, akkor az adott kiegészítő önmagában lehet bármilyen szép, mégsem fogja azt a hatást kelteni, amit vártál tőle.
Ez az oka annak, hogy sokszor egy-egy új tárgy beszerzése után sem érzed teljesnek a teret.
Miért tűnhet „félkésznek” a tér, ha „minden megvan” benne?
A „valami hiányzik” érzés gyakran nem abból fakad, hogy nincs elég tárgy a térben. Sokszor éppen az a gond, hogy túl sok különálló elem próbál hatást kelteni, de ezek nem alkotnak egységes rendszert.
A tér akkor lesz igazán otthonos és jól működő, ha minden elem kapcsolódik valamilyen módon a többihez. Egy jól megválasztott kiegészítő nemcsak egy önálló dekorációs tárgy, hanem összefogja, kiegyensúlyozza és értelmezhetővé teszi a tér többi részét.
Ha viszont ezek az összefüggések hiányoznak, akkor a tér mindig egy kicsit „befejezetlennek” fog hatni – még akkor is, ha minden egyes tárgy külön-külön tökéletes választás volt.
Nem az ízlésed a probléma – hanem a láthatatlan összefüggések ismeretének a hiánya
A lakberendezés nem csupán esztétikai kérdés, hanem tudatos tervezés eredménye is. Az arányok, az elhelyezés, a világítás, a színek kapcsolata és a tér dinamikája mind olyan tényezők, amiket nem könnyű intuitívan felismerni.
Ha ezek az összefüggések nincsenek tudatosan kezelve, akkor az eredmény „majdnem jó” lesz – de sosem igazán ideáls.


Mennyi időt és energiát fordítottál már arra, hogy újabb és újabb kiegészítőket vásárolj, abban a reményben, hogy végre összeáll a tér? És hányszor maradt az az érzés, hogy „még mindig nem az igazi”?
Lehet, hogy nem újabb tárgyra van szükséged, hanem arra, hogy a meglévők végre egymással is működjenek?
Természetesen azok alapján, amit most itt olvastál erről a témáról biztos rengeteg kérdésed van és hogyha ezeket a kérdéseket szeretnéd, ha valaki megválaszolnál vagy szeretnél nagyobb tisztánlátást kapni ezek kapcsán akkor nyugodtan írj rám van rengeteg anyagom tudok segíteni abban, hogy mi az, amit nézz meg.
De látnom kell a helyzetedet lehet, hogy ha egyszerűbb a kérdésed meg is tudom válaszolni Messengeren vagy ha összetettebb kérdésed van akkor látjuk mélyebb segítségre van szükséged akkor adott esetben arról is tudunk egyeztetni a lényeg, hogy írj, mert ha nem írsz nem kérdezel akkor nyilván nehéz lesz megoldani a helyzetet.
Képek: Pinterest
•••
Szöveg: Forgó Mónika lakberendező – mentor, Interior designer
Ha szeretnél útmutatást arról, hogyan lehet hatékonyan átalakítani az otthonodat, csatlakozz az ingyenes Facebook-csoportomhoz:
Lakberendezési átalakulás nőknek – tanulj, tervezz, valósítsd meg
Itt tudunk mélyebben is beszélgetni a saját kihívásaidról, és segítek, hogy megtaláld a számodra legjobb megoldásokat.
Ha van kérdésed bátran írj rám Messengeren vagy keress e-mailben!