Győzz le néhány betegséget ezzel a nemes őszi virággal!

A krizantém szó hallatán valószínű neked sem ez az első, ami eszedbe jut… A „temetővirág” gúnynevet, igaz méltán ragasztották rá, hiszen októbertől virágzik és, aki elhunyt szeretteit látogatja a temetőben az biztosan visz egy krizantém csokrot is magával.

Nézzük ennek a gyönyörű és sokoldalú növény történetét és élettani hatását

A görög krizantém kifejezés a “Chrys-” és “-anthemion” szavakból áll, és arany virágot jelent.
Feltételezések szerint a krizantém Kínából származik, ahol ősidők óta megbecsült virág- és gyógynövény. Számukra a nemességet, az erényt, a békét, az optimizmust, az örömöt, a stabilitást, a termékenységet és a hosszú életet szimbolizálja. Ezen felül az ősz és a kilencedik holdhónap szimbóluma is.

Kínában több mint 2000 éve termesztik, ez idő alatt szinte minden otthonban nőtt a mai krizantém őse. Már a Songdinasztiában 35 fajtát ismertek, a Ming-dinasztiában kilencszázat, jelenlegi számuk meghaladta a háromezret. 

A krizantém legendás élete:

Egy ősi kínai legenda szerint valaki egyszer azt mondta a császárnak, hogy a Délkeleti-tengeren (Japánban) található Szitakötő-szigeten van egy varázslatos gyógynövény, amely örök fiatalságot ad. Elküldött tehát tizenkét fiút és tizenkét lányt, hogy összeszedjék a növényeket, mert csak ifjak tudták begyűjteni.

Japánban a krizantém megjelenésének történetét másként említik meg. Ezek szerint régen annyi istenség volt az égen, hogy néhányat a földre küldtek. Köztük volt Izanagi isten és Izanami istennő is. Izanami megteremtette a szelek, hegyek és tengerek istenét, majd meghalt, megteremtve a tűz istenét. Izanaginak nagyon hiányzott, ezért követte őt arra a helyre, ahol találta magát, amit Fekete Éjszakának hívtak.
Ott szörnyű valóságot látott, de a helyet őrző öregasszonynak ez nem tetszett, ezért üldözőbe vette. Sikerült visszaszöknie a földre, ahol azonnal a folyóhoz ment, hogy megtisztuljon. Amikor levetette ruháját és megérintette a földet, tizenkét istenné változott. Ékszereiből virágok születtek: az egyik karkötőjéből írisz, a másikból lótusz, a nyakláncából pedig aranyvirág nőtt, az az krizantém.

Körbeutazta a világot:

A krizantém Japánban is rengeteg rajongót szerzett, és olyan nagy benyomást tett az uralkodókra, hogy jelképüknek és hivatalos címerüknek választották. Az 1357-ben kezdődő és 55 évig tartó dinasztia háború alatt minden déli harcos sárga krizantémot viselt a bátorság aranyjelvényeként.
A japánok a Nap és a tökéletesség szimbólumként tekintenek rá, ezért minden évben megrendezik a Boldogság Fesztivált, krizantémokkal a főszerepben. 

Idővel az egész világot meghódította, 1966-ban Chicago városának hivatalos virágává választották, Hollandiában a 13. házassági évfordulón ajándékozták meg egymást a párok, művészeket varázsolt el, írókat, költőket inspirált; számtalan hibridet hoztak létre, amik csodálatos színeket és formákat keltenek életre.

Krizantém üzenet:
A virágok nyelvén, színtől függően, különféle élethelyzetek jelent:

  • a rózsaszín a szerelmi kapcsolat törékenységét szimbolizálja, 
  • a sárga az elutasítást jelenti, 
  • a fehér mély fájdalmat fejezi ki szakítás után, 
  • a kék a szerelem végét és a fájdalmas elválást is jelenti, 
  • a szeretet gyengéd érzéseinek kifejezését narancssárga virágok teszik, 
  • a lila elviselhetetlen fájdalmat fejez ki egy szeretett személy elvesztésének gondolatától, 
  • a piros a szenvedélyes szerelem kifejezésére használható

A krizantém gyógyító hatása:

A kínaiak és a japánok nem csak csodálni szeretik, hanem mindennap eszik is, gyógyító tulajdonságai miatt, igazán nagyra értékelik.

Erős antioxidánsainak köszönhetően stimulálja az immunrendszer, óvja a szívet és az érrendszert, fájdalomcsillapító, méregtelenítő, idegnyugtató és hangulatjavító hatással is bír, borogatásként pedig a fáradt szemek megmentője.

Külsőleg, krémkészítményekhez keverve javasolt bőrbetegségek, sebek és ízületi fájdalmak esetén.

Tea készítéséhez csak szárított krizantém virágok használhatók. Öntsünk 1-2 teáskanál szárított virágra egy csészényi forró vizet, majd hagyjuk lefedve körülbelül 3 percig, szűrjük le s már fogyasztható is akár melegen akár hidegen.

Influenza, megfázás, láz, köhögés, torokfájás, légzőszervi betegségek esetén napi 2-3 csészényi főzet elfogyasztása javasolt.

Nagyon fontos, hogy nem minden krizantémfaj és -fajta virágából készülhet tea, ugyanis a krizantém (Chrysanthemum) növénynemzetségbe mérgező fajok is tartoznak!

Teaként fogyasztható a krizantém nemzetség típusfajának, a(z indiai) krizantémnak (Chrysanthemum indicum) és a kínai ehető krizantémnak (Chrysanthemum x morifolium) a virága, húsok mellé, salátának pedig a nankingi krizantém (Chrisanthemum nankingense) és a dalmát virág (Chrysanthemum coronarium) leveleit fogyasztják.

Mindegyik ehető faj termeszthető hazánkban is, kérd a kertészek segítségét!

Esztétikus megjelenéséről se feledkezzünk meg, hiszen az ősz egyik legszínpompásabb virágzó növénye. Szabadföldben, kasóban feldobja és színnel telíti meg a kültéri részeket, míg vágott virágként csokrokban bent is tündököl.

A túlzott, 30°C feletti meleget nem kedveli, ezért is a legtöbb fajtája októberben virágzik. Úgynevezett „rövid nappalos” növények, azaz virágzásukhoz napi 13–14 óra sötétre van szükség.

Hajtásdugványról szaporítható, de termesztése sok figyelmet kíván, számos vírus és növénybetegség az ellensége, és ha ez nem lenne elég a rovarok és bogarak is előszeretettel élősködnek rajta.

Gyakorlott kertészeknek ajánlott!

Képek: Pixabay.com

•••

» Nézd meg a többi Életmód témában írt cikkünket! «

•••

További cikkekért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkban!

•••

Kövess minket Facebook-on, Instagram-on és TikTok-on!

Scroll to Top