Hogyan alakítsunk ki megfelelő életteret a gyerekeknek?

A gyerekek számára éppolyan fontos hely a szobájuk, mint nekünk felnőtteknek a lakásunk vagy a házunk. Akár pici babákról, akár tinikről beszélünk, szükséges egy saját tér kialakítása számukra, ami figyelembe veszi az életkori sajátosságaikat és igényeiket.

Már a babaszoba tervezésekor a legtöbb szülő nagy hangsúlyt fektet a bútorok és kiegészítők kiválasztására. Ahogy cseperedik gyermekünk, vele kell változzon a közvetlen környezete is, hiszen eltérő szükségletei vannak az óvodás, kisiskolás és tinédzser korú gyerekeknek. Ráadásul több családban egy szobában laknak a testvérek, akár a különnemű testvérpárok is, ami még nagyobb kihívás elé állítja a szülőt a szoba berendezésében.

Ebben szeretnénk segítséget nyújtani és néhány hasznos tippet adni!

Lakberendezési szempontból a gyerekszobák kiahívlakításánál a legnagyobb kiást a folytonos VÁLTOZÁS jelenti: ahogy nő gyermekünk, vele kell „nőjenek” a bútorok is. Ráadásul a gyerekszoba funkciói is folyamatosan változnak az életkori sajátosságoknak megfelelően. Gondoljunk csak bele, a babaszoba csendes nyugalma milyen gyorsan a kis totyogó játszóterévé alakul! Az addig legtöbbször alvásra használt szoba egy játékdzsungellé alakul, ahogy egyre több tárolóhelyre és biztonságos játszóhelyre van szüksége a piciknek. Ugyanakkor az alvás is ebben a szobában történik, így megfelelő hely kell a délutáni szundításhoz és az éjszakai pihenéshez.

Aztán beköszönt az ovis kor, amikor a gyerek már sokkal kevesebbet tartózkodik otthon a szobájában, egyre többet szeretne a családdal együtt a ház közösségi tereiben lenni vagy kint a szabadban. Amint a szülők éppen megszokták ezt az élethelyzetet, máris iskolába készül a gyerek és megint alakíthatják át a szobáját.

DESIGNER TIPP: Válasszunk átalakítható vagy többfunkciós gyerekbútorokat, amit hosszabb ideig tudunk majd használni. Több gyártó kínálatában találkozhatunk már olyan komplett bútorcsaládokkal, amit a gyerekszoba fejlesztésénél mindig ki tudunk egészíteni egy-egy újabb darabbal pl. íróasztal vagy felnőtt méretű ágy is választható hozzá.

faktumbutor.hu

Gyerekszoba berendezésének kialakítása

Első lépésként osszuk fel képzeletben a teret a szoba fő funkcióit meghatározva. Kelleni fog alvóhely, tanulósarok, tárolóhely és szabad tér játszóhelynek. Ha több testvér osztozik majd a szobán, akkor mindegyik gyereknek próbáljunk meg saját alvó és tanulóhelyet kialakítani, míg a tárolás és a játszás területén osztozhatnak.  Nehezítheti a helyzetet, ha nagyobb korkülönbségű gyerekeket szeretnénk egy szobába elhelyezni. Ebben az esetben próbáljunk meg kellő privát teret adni a nagyobb gyerkőcnek, főleg ha már iskolás.

A legjobb megoldás azonban a külön szoba ilyen esetben a gyerekek eltérő életritmusa miatt. Gondoljuk át, hogyan tudnánk akár leválasztással vagy átalakítással két külön szobát kialakítani számunkra. Ahogy haladnak a kamaszkor felé egyre nagyobb az igénye a gyerekeknek a privát térre akármilyen kicsi is legyen az.                                                                    

Pihenősarok kialakítása

A legfontosabb funkciója a gyerekszobáknak minden életkorban a nyugodt pihenés biztosítása. Érdemes úgy kialakítani az alvóhelyet, hogy a gyerek életkorának és igényeinek megfelelő legyen pl. az ágy mérete, magassága. Válasszunk megfelelő méretű, akár átalakítható gyerekágyat, amit később ifjúsági heverővé tudunk kibővíteni. A babaszobák kedvenc eleme a gyerekággyá alakítható kiságy, ami gyakorlatilag az iskolás kor kezdetéig ki tudja szolgálni a gyermekünket.

A pihenősarok legyen a szoba legkuckósabb, ablaktól távolabbi részén. Tesóknak kiváló lehetőség az emeletes ágy vagy a galériaágy, amivel sok helyet takaríthatunk meg a szobában. Nagyon kedveltek a tematikus, egyedi készítésű gyerekágyak is pl. autó formájú, kalózhajó alakú vagy hercegnő hintója. Vegyük figyelembe, hogy a gyerekek nagyon gyorsan változnak és ezzel együtt a kedvenc mesehősök is, így hamar ráunnak egy-egy témára.

DESIGNER TIPP: Érdemes hosszabb távon gondolkodni az alap bútordarabok kiválasztásánál: az időtálló színű és formájú darabokat jobban tudjuk majd variálni a kiegészítők cseréjével pl. mesefigurás színes ágyneműk, párnák, képek.

Tárolás a gyerekszobában

A szülők nagy részének ez okozza a legtöbb gondot: helyet találni a sok játéknak! Ne szekrényezzük túl a gyerekszobát! Időnként inkább lomtalanítsunk, ajándékozzuk vagy adjuk el a megunt, kinőtt játékokat, ruhákat. A kisgyermekkortól haladva a kamaszkor felé egyre nagyobb rész kell majd a ruhák tárolására, mint a játékok elhelyezésére. Míg a piciknél fontos az alacsonyabb szekrénymagasság, hogy ők is elérjék a játékaikat és a rendrakásban is tudjanak segíteni, addig a nagyoknál a felnőttekéhez hasonló gardróbszekrényekben és polcos elemekben gondolkodhatunk. Legyen helye a napi használatban lévő ruháiknak, táskáknak és egyéb apróságoknak is. Erre például kiválóan alkalmasak az akasztók a ruhásszekrény oldalán vagy akár egy színes fogas a szoba egyik sarkában.

Videó: Pinterest

Legyen e játszószoba?

Nagyon jó szolgálatot tud tenni egy külön játszószoba a házban. Ha van rá lehetőségünk, akkor érdemes kialakítani egy külön szobát, ahol sok tárolóhellyel és kis asztallal székkel, játszószőnyeggel berendezett teret biztosíthatunk a piciknek. Ez elsősorban a totyogó és ovis korosztálynál működik jól. A játszószobát próbáljuk meg a ház közösségi tereihez közel kijelölni, például a nappali vagy a konyha mellett, mert a gyerekek ebben a korban még különösen igénylik a szülők közelségét. Az Anyukáknak is sokkal kényelmesebb, ha főzés közben rálát a gyerekekre vagy tudnak beszélgetni. A játszószoba abból a szempontból is nagyon praktikus, hogy be lehet csukni az ajtót, így nem kell mindig a rendrakással foglalkozni. Itt egy kisasztalnál nyugodtan tudnak a picik alkotni és nem az étkezőasztalt kell festékkel és gyurmával összekenni. Ennek megfelelően válasszunk könnyen takarítható bútorokat és textileket. A fal egy szakaszát lefesthetjük krétafestékkel, ami szabad helyet biztosít a gyerekeknek az alkotáshoz és a szülők haja sem áll égnek az összefirkált falaktól.

A játszószoba létrehozásával a játékoknak is lesz bőven hely, valamint el tudjuk különíteni a játszóhelyet az alvás helyszínétől. Ez különösen jól jöhet pörgősebb gyerekeknél, mert a sok színes játék nem jelent plusz ingert számára, jobban le tud csendesedni az alváshoz. Ha már kinövik a gyerekek a játszószobát, akkor pedig lehet belőle külön szobája valamelyik tesónak, akik addig közös szobában aludtak.

Mire figyeljünk a tanulósarok kialakításánál?

Eljön az idő, amikor minden kisgyerek iskolába megy és ideje ismét átalakítani vagy legalább kibővíteni a gyerekszobát egy tanulósarokkal.

Próbáljuk meg a tanulósarkot az ablak közelében kialakítani, mivel az asztali munkához a legjobb a természetes fény. A munkaállomás megvilágítására is gondoljunk: tegyünk egy íróasztali lámpát is ide. Biztosan nem lesz elég a szobában lévő központi világítótest fénye az esti tanuláshoz! A szobában érdemes a mennyezeti világítótest kiválasztásánál arra is figyelni, hogy az ne vessen homályos árnyékot a szobára pl. túlzottan zárt lámpaernyőknél ez előfordul vagy a spotlámpák esetében. Fényforrásnak válasszunk semleges színű led izzót, ami kellemes a szemnek. Ehhez hasonlóan az íróasztali lámpa is legyen semleges vagy inkább hideg fényű led fényforrással ellátva, ez segíti a koncentrációt.

Figyeljünk az íróasztali lámpa elhelyezésére is annak megfelelően, hogy jobb vagy balkezes gyermekünk: ne takarja ki a kezével írás közben a fényt!

Fontos, hogy olyan íróasztalt válasszunk gyermekünknek, ami elég helyet biztosít a tanuláshoz és tároláshoz. Az asztallap legalább 120*60 cm méretű legyen, ahol a füzetek, tankönyvek mellett egy tablet vagy laptop is kényelmesen elfér és még marad szabad hely az íróeszközök tárolására. Az íróasztalhoz válasszunk állítható magasságú, kényelmes széket, ami mindig a gyermek magasságához igazítható. Tegyünk sok kisebb tárolót az asztalra vagy a falra, amiben elférnek az írószerek, rajzeszközök és a sok „kincs”, amit a gyerekek szeretnek maguk körül tartani.

Plusz egy TIPP: Jó ötlet egy mágnestábla vagy parafatábla falra erősítése, amin elférnek a képek, órarendek és egyéb dekorációk. Ez azért is hasznos, mert megelőzhető vele a szoba falára ragasztgatás.

Színek, formák, trendek a gyerekszobában

Egyre fontosabb a szülőknek a „tökéletes” gyerekszoba megalkotása. Ebben szinte mindig benne vannak a szülők be nem teljesült gyerekkori vágyai. De ne feledjük: gyermekünk már egy másik korszakban nő majd fel és saját egyénisége lesz! Segítsük hát ennek kibontakozását, teremtsünk neki megfelelően inspiráló és otthonos környezetet!

Ebben segítségünkre lehet fantáziánk és kreativitásunk: találjunk ki kedves, akár saját kézzel készített elemeket, díszeket, nemcsak a boltok egyhangú kínálatából válogathatunk.

Válasszunk természetes anyagú, kellemes színvilágú bútorokat, textileket és játékokat. Kerüljük a gyerekszoba pihenésre szolgáló részén a harsány színeket, a túl sok dekorációt. A játékok viszont legyenek színesek és szolgálják a gyerek fejlődését. A gyerekszoba kialakításánál is természetesen vannak időről időre változó színtrendek, amik befolyásolják a bútorválasztásunk vagy a falszínek kiválasztását. Érdemes mindig a természetes anyagokat és az egészségre nem ártalmas festékeket előnyben részesíteni.

A falat dekorálhatjuk tapétával, festéssel vagy akár jó minőségű posztertapétával. Ezek a szoba méretének és fényviszonyainak megfelelően tudnak segíteni a tér nagyobbá vagy világosabbá tételében. Például nagy belmagasságú szobában jó függőlegesen megosztani a falat valamilyen gyerektapétával és a hozzá illő bordűrrel vagy panelezéssel. A tiniszobák kedvence a posztertapéta!

Ne a régi, több darabból összeilleszthető tájképes változatra gondoljunk! Ma már elérhetőek az egyedi méretben, jó minőségű alapra nyomtatott egyedi poszterek is. Ezzel könnyen fel lehet dobni a gyerkőc szobáját, imádni fogja!

falramagyar.hu

Hogyan rendezzük be a szobát fiú-lány tesóknak?

Ha a hasonló életkorú fiú és lány tesókat közös szobában szeretnénk elhelyezni, akkor az elsődleges a saját privát szféra biztosítása mindegyik gyerek számára. Legalább az alvó rész legyen jól elkülönítve egymástól, ahol picit magukra maradhatnak. Főleg a kiskamaszkor kezdetétől nő meg a gyerekek igénye a saját térre, az egyedüllétre. A saját tárolóhelyek biztosítását is oldjuk meg, legyen külön szekrényük, íróasztaluk. Kisebb alapterületű szobában jó megoldás lehet a galériaágy választása, ahol együtt, de mégis külön lehetnek a gyerekek és marad hely íróasztalnak és szekrényeknek is. Nagyobb alapterületű szobában akár ketté is oszthatjuk a teret vizuálisan: eltérő színű falfestéssel kijelölhetjük a fiús és a lányos oldalt.

Szöveg: Puza Katalin – Enteriőr és Látványtervező 

+36 20 485 4002

info@homeforyouinterior.com

www.homeforyouinterior.com

Instagram      Facebook     Pinterest      TikTok

•••
» Nézd meg a többi LAKBERENDEZÉS témában írt cikkünket is! «
•••
További inspirációkért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkban!
•••
Kövess minket Facebook-on, Instagram-on és TikTok-on!
Scroll to Top