Nézzük, hogyan teheted egyedivé ezt az ünnepet!
DIY tippek Mikulás csomagokra
Egyszerű papírtasak ünnepi díszben
Mikulászokni
Textil batyu
Kreatív ötletek a Mikulás zsák megtöltéséhez Forrás
1.) Mini kincsvadászat a zsákban
Készíts egy apró kincsvadászatot a zsákon belül! Tegyél bele egy kis térképet vagy útmutatót, ami apró feladatokat ad, és vezeti a gyerekeket a különböző meglepetésekhez. Lehetnek ezek apró csokoládék, természetes édességek vagy egy kézzel készített kis ékszer. Így nemcsak egy egyszerű ajándékot kapnak, hanem egy teljes élményt is, ami leköti és szórakoztatja őket.
2.) Személyre szabott kis tárgyak
A Mikulás zsák tartalma sokkal különlegesebb lesz, ha mindenkinek személyre szabott ajándékot rejt. Írj egy kis üzenetet minden családtagnak, és mellékelj egy apró tárgyat, ami jellemzi őt – például egy kis kulcstartót, karkötőt, egyedi ceruzát vagy akár egy kiskönyvet, amit régóta szeretett volna. Ezzel személyessé teszed az ajándékozást.
3.) Élményutalványok és kuponok
Az ajándék lehet akár egy kis kuponfüzet is, amit te magad készítesz. Írj fel különféle „élménykuponokat”, mint például „Extra 10 perc meseidő”, „Közös sütés”, vagy „1 nap, amikor Te választasz filmet”. Ezek az apró figyelmességek hosszú távon is emlékezetessé teszik a Mikulás napot, és szorosabbra fűzik a családi kötelékeket.
4.) Növekedő ajándékok: magok és csíráztatásra váró növények
A Mikulás zsákba apró növényeket vagy csíráztatni való magokat is tehetsz, amiket a gyerekek a téli hónapok alatt gondozhatnak. Ezek az apróságok az ünnep után is folyamatos örömet nyújtanak, és lehetőséget adnak arra, hogy a család együtt ápolja a növényeket. Egy apró kaktusz vagy cserepes növény, amit együtt lehet ápolni, szép emlék marad, ami az ünnepi időszak után is örömet okoz – így a Mikulás nap varázsa tovább élhet.
5.) Kézműves készlet a zsákban
Tegyél a zsákba néhány apró kézműves alapanyagot, például festhető díszeket, gyöngyöket vagy zsírkrétákat. Ezek az egyszerű eszközök lehetőséget adnak a közös alkotásra, és a gyerekekkel együtt készíthetitek el a karácsonyi dekorációkat. Az ilyen közös projektek nemcsak szórakoztatók, de hosszú távon is emlékezetessé teszik a készülődést.
6.) Adventi visszaszámláló üzenetekkel
A Mikulás zsákban elhelyezhetsz egy adventi visszaszámlálót is. Minden napra egy-egy kedves üzenet, kihívás vagy idézet kerülhet a zsákba, ami segít a karácsonyi hangulat elérésében és a várakozás izgalmának fenntartásában.
A Mikulás igazi legendája • Szöveg: Békési Erika Forrás
Így várjuk a piros ruhás, nagyszakállú Mikulást, amióta csak világ a világ. A télapóval, a rénszarvasokkal és a kéménnyel kapcsolatban viszont már több a bizonytalanság… Hogy is van ez?
Ki az a Mikulás?
Mikulás, azaz Miklós az egyik legismertebb és legnépszerűbb keresztény szent. A mai Törökország területén, Patara városában született a 3. században, és a legendák szerint 350 körül halt meg. Szüleit kiskorában egy járványban elveszítette, innentől kezdve nagybátyja nevelte. Miklós a feljegyzések szerint már kisgyermekként is különlegesen buzgó és hithű életet élt, és ezt felnőve is folytatta: a rászorulók között szétosztotta mindazt, amit gazdag szüleitől örökölt. Szegény szeretett volna lenni, mint Jézus.
Honnan ered az ablakba tett ajándék szokása?
Egyszer Miklós tudomására jutott, hogy egy szegény apa nem tudja tisztességben felnevelni és férjhez adni három lányát. Válaszul erre Miklós három egymást követő éjszaka egy-egy pénzzel teli erszényt dobott be nekik az ablakon. Az apa utolsó éjjel megleste őt – talán innen ered a hagyomány, hogy Miklós, azaz Mikulás ajándékot hoz az ablakba.
Miért piros a Mikulás ruhája?
Amikor Myra városában püspököt választottak, a választást vezető püspöknek egy égi hang azt súgta, hogy mindenki közül Miklós a legalkalmasabb jelölt. És mivel a püspökök hagyományos öltözete a hosszú, piros palást piros süveggel, a kezükben pedig pásztorbotot fognak, Szent Miklós így maradt meg az ábrázolásokban. Éppen ezért ma is ilyen öltözetben jár-kel a Mikulás.
Hogyan kerül a képbe a Krampusz?
Az ördög formájú figura osztrák területről származik, maga a név is innen ered. Alakja valószínűleg a téli napforduló pogány kori hiedelemvilágának szellemeit testesíti meg, a kinézete pedig a keresztény vallás gonosz-ábrázolásaira vezethető vissza. A fekete ruhába öltözött, körmös, láncos, szarvakkal elcsúfított alak a jóságos Mikulás mellett a büntetésosztó ördög szerepét tölti be.
Télapó, rénszarvas, kémény, szán, öves-nadrágos vagy hosszúpalástos Mikulás – hogy is van ez?
Az utóbbi évtizedekben az egyes országok és kultúrkörök hagyományai olyannyira összemosódtak, hogy a szülők sokszor zavarban vannak: valójában ki érkezik december 6-án, honnan és hogyan? Rendet tenni szinte lehetetlen az angolszász, a finn, az orosz, az osztrák, a magyar és más nemzetek ünnep-elemei között, de talán nem is érdemes, mert ahány mesekönyvet, éneket, boltot és kirakatot hallunk és látunk, annyiféle ábrázolásban és felfogásban fedezhetjük fel a december 6-ai ünnep szereplőit.
Ebben a zavarodott kavalkádban fontos, hogy legyen a családunkban egy olyan megállapodott keret, történet, szokásrendszer, ami alapján a gyerekekkel minden évben várhatjuk a Mikulást. Az ünnepet, amiben a felnőttek is egész életükben gyerekek maradhatnak.
Képek: Pinterest