Ezeket a világ minden táján szétszórtan elhelyezkedő régiókat egyedi környezeti tényezők, táplálkozási szokások és életmód jellemzi, amelyek hozzájárulnak lakosaik élettartamának meghosszabbításához.
Feltárjuk a kék zónák legfontosabb ismérveit, megvizsgáljuk azokat a tényezőket, amelyek hozzájárulnak a hosszabb élettartamhoz, és ha ügyesek vagyunk, akkor néhány tippet-trükköt ellesve saját életminőségünkön is javíthatunk idővel!
A kék zóna egy olyan terület, ahol az emberek hosszabb és egészségesebb életet élnek, mint az átlag. Ezek a területek általában kis közösségek vagy régiók, ahol az emberek egészséges életmódot folytatnak, rendszeresen mozognak, egészségesen étkeznek és jó közösségi kapcsolatokat ápolnak.
A világon néhány kék zóna található, mint például Okinawa (Japán), Szardínia (Olaszország), Loma Linda (Kalifornia, USA), Nicoya-félsziget (Costa Rica) és Ikaria (Görögország).
Az ilyen helyeken élők étrendje sok zöldséget, gyümölcsöt tartalmaz, kevés húst, és kerülik a feldolgozott élelmiszert. Rendszeresen sportolnak, munkával vagy szabadidős tevékenységekkel mozognak, például kertészkednek vagy sétálnak. Stresszszintjük is mérsékelt, szoros családi és baráti kapcsolatokat ápolnak, mindenki számíthat a másikra akár fizikai, akár mentális segítségre szorul.
Emeljük ki az étkezést!
- A sok zöldség és gyümölcs fogyasztása erősíti immunrendszerünket, hiszen rengeteg vitamin és antioxidáns található bennük, főleg melyeket magunk termelünk saját kertünkben. Ezáltal a legtöbb betegség elkerülhető.
- Használjunk teljes kiőrlésű gabonákat! Magas rosttartalmuk révén segítenek az emésztésben és telítettség érzetet biztosítanak hosszú ideig.
- Jó minőségű fehérjék: A kék zónák lakói halat, csirkehúst, tojást és más jó minőségű fehérjeforrást fogyasztanak, amelyek esszenciális aminosavakat és más fontos tápanyagokat biztosítanak szervezetüknek.
- Egészséges zsírok: Az olívaolaj, az avokádó és a magvak egészséges zsírokat tartalmaznak, amelyek jótékony hatással vannak a szív- és érrendszerre.
- Számos fermentált élelmiszert építenek be étrendjükbe. A kefir, joghurt és erjesztett zöldségek probiotikumokat tartalmaznak, amelyek segítik a bélflóra egészségét és erősítik az immunrendszert.
A kék zónában élők egészségéhez szükség van arra a környezetre is, ami körül veszi őket.
Nem elég tehát tudatosan étkezni, sportolni, ha nem egy tiszta környezetben élünk, és fordítva is igaz, nem elég a kiváló környezet, ha életmódunk nem támogat minket!
A fenti tippeket-trükköket megfogadva Te is beépíthetsz néhányat életmódodba, még akkor is, ha a kék zónán kívül élsz, hiszen egy-egy pozitív változás sokban növelheti az életminőséged és egészséged!
Fotók: istockphoto.com, unsplash.com