Példaképpen szeretnék most bemutatni egy díjnyertes és igazán különleges luxus ökootthont. Ez a vendégház Angliában, azon belül is Nyugat-Sussex egy különleges tudományos érdeklődésű és kiemelkedő természeti szépségű területén található. 1,5 hektáron terül el, valamint 6 felnőtt és 4 gyerek befogadására képes.
A tervezők törekedtek a rendkívüli energiatakarékosságra, először is intelligens passzív stratégiákat, majd megújuló energiaforrásokat alkalmaztak, mint például a földi hőszivattyú, fotovoltaikus napelemek, vízgyűjtés és újrahasznosítás, valamint termikusan nagy teljesítményű anyagok felhasználása. Az így kapott ház megközelíti a nettó nulla szén-dioxid-kibocsátást.
Ez mind nagyon jól, szépen és iszonyat bonyolultan hangzik. Nézzük meg mit is takarnak ezek az elvek, módszerek és stratégiák. Az energiatakarékos házak mellett egyre gyakrabban hallani a passzív házakról is.
Mi az alapvető különbség a két típus között? Az alapvető különbség az energiafogyasztásban van!
Passzívházban: szinte egyáltalán nincs szükség aktív fűtésre. Az éves fűtési igény 1,5 köbméter gázfogyasztásnak felel meg, míg az alacsony energiájú házaknál ez közel az ötszöröse, akár 7 köbméter is lehet. A passzív házat szinte “teljesen lezárják”, az elhasznált levegőt például speciális szellőző rendszeren – hőcserélőn – keresztül cserélik friss levegőre. Gondos tervezéssel, épületszerkezetekkel, kitűnő nyílászárókkal minimalizálják a hőveszteséget, a világításból, a háztartási és technológiai berendezések hőleadásából származó belső hő nyereséget pedig maximalizálják.
Energiatakarékos házakban: építésénél viszont a hőveszteség mérséklése a cél, ami megfelelő építészeti, alaprajzi, energetikai kialakítással, a környezeti adottságok figyelembe vételével, “megfelelő” tájolással megoldható.
Lássuk, mi mindent tartogat még nekünk ez a vendégház: Többek között találhatunk itt medenceházat, szaunát, művészeti stúdiót, garázst, teniszpályákat, szabadtéri étkezési lehetőséget, pezsgőfürdőt, állat- és szoborösvényt.
Építészeti különlegessége:
Első ránézésre egy szép és igényes, modern ház, sok-sok üvegfelülettel és fehérre festett faborítású fallal, amelynek több mólója és gyönyörű úszótava is van. Igen ám, de amitől eszméletlen lesz, az mindennek a kivitelezési módja. Ugyanis ez a ház két különálló szerkezetre oszlik. Az egyszintes rész a természetes úszótó felett lebeg, amely a kétszintes részhez, ami már hagyományosan a földre épített módszerrel készült, egy, a víz felett lebegő üvegkapcsolaton keresztül kapcsolódik. Tehát egy épületen belül találkozhatunk hagyományos, valamint úszó típusú házzal is.
Belső terek:
Az egész rezidencia világos és szellős, elegáns és semleges, főként skandináv stílusú belső terekkel rendelkezik. Finom és természetes, főként hideg tónusú színhasználat jellemzi, fehér, szürke, antracit, fekete és világos natúr fa. Mindezt a világos vízkékkel, rattannal és a sok zöld növénnyel keltették életre. Frissesség érzetet kölcsönöz a teljes egész, ezen kívül tökéletes harmóniában és összhangban vannak az épület külső és belső terei. Izgalmas, de nem túl hivalkodó kontraszt érezhető a színhasználatban. Letisztult tóparti hangulatot idéz.
Étkező:
Csodaszép építészeti elem díszíti ezt a helyiséget, ez pedig a csavart és tömör oldalfalú lépcső, lengő fa lépcsőfokokkal. Külön kiemelést érdemel még, a belmagasság izgalmas tördelései és váltakozásai, mivel a lépcső egy folyosószerű galéria formájában visz fel minket az emeletre. Lélegzetelállító panorámát tár elénk a földtől mennyezetig érő üvegfelület, így ha éppen nem a kültéri étkezőt használjuk, közel érezhetjük a természetet és tóparti idillt innen is. Melegség érzetet ad a helyiségnek a kandalló és a szőrme kiegészítők együttese.
Előszoba és földszinti szoba:
Van pár olyan helyiség, aminek a színhasználati aránya eltér a többitől. Ezekben a helyiségekben a domináló szín a mély tengerkék. Kompenzálja a sötétséget a világos padló, fa elemek és az üvegfelületek, ahol beáramlik a természetes fény is. A sötét dominálása és a sok textil, a kandalló egy igazán mély, meleg és bensőséges helyiséget teremt.
Emeleti hálók:
Mindkét háló alap konstrukciója egyezik. Fa borítású padló hosszabb szálú szőnyegekkel, semleges színekkel, pici játék a kontrasztokkal. Letisztult falfelületek, a kiegészítőket inkább a falak mentén a földre, vagy komódokra helyezték. A sok-sok növény itt életet visz a szobákba.
Gyerekszoba:
Mások úgy nevezték ez a szobát, mint a ház kis Narniát idéző helyisége. Mintha egy másik világba csöppennénk. A skandináv vonal ettől függetlenül marad, és színekben is a finom pasztellszínek dominálnak, mint a menta és a rózsaszín. Egyedi geometrikus falfestése és berendezése izgalmasságot és mozgalmasságot ad, bárhová tekintünk, van mit nézni! Tágas és funkcionális elosztású, ahol a gyerekek teret kapnak a szabad játéknak.
Összességében ez a luxus ökootthon egyedülálló élményt nyújt, ahol bőséges beltéri és kültéri elfoglaltságot tud találni az ember, arról nem beszélve, hogy mindezt úgy teheti meg, mintha egy természetes úszótó felett lebegne. Gyönyörű építészeti megoldásaival és elemeivel, Narnia-szerű játszószobájával, fatüzelésű pezsgőfürdőjével és kedves japán kertjeivel várja a pihenni vágyókat!
Amennyiben felkeltette érdeklődésed less rá: Unique Homestays -en bérelhető.
Még több kép a galériában!
Képek: www.thewatershed.co.uk Videó. https://www.iophotography.co.uk/ Építész: https://www.studiofuse.co.uk/
Szöveg: Szegedi-Simon Enikő – lakberendező, látványtervező és dekoratőr
+36 30 335 5005