Valentin nap – avagy csábítás illatokkal

Ahogyan közeleg Valentin nap, a romantika, a párkapcsolatok és a csábítás izgalma szinte tapinthatóvá válik. A meghitt randihelyszín és a gyertyafény mellett azonban ne feledkezzünk meg az illatok erejéről sem, ami szintén kulcsszerepet játszhat a sikeres Bálint napi randin.

 

Egy jó parfüm már önmagában is képes elbűvölni, de mi van akkor, ha még tovább fokozzuk a varázslatot? Itt jönnek képbe a FEROMON parfümök, melyekre sokan esküsznek a vonzerő növelése és a szexuális érdeklődés fokozása terén. De vajon valóban hatékonyak, vagy mindez csak ügyes marketingfogás?

Jó de mi az a feromon?

Először is tisztázzuk mi is ez a titokzatos feromon. A feromonok kémiai anyagok, melyek az állatok kommunikációjában játszanak szerepet, és mi emberek is termelünk belőlük. Kutatások szerint a feromonok fokozzák a szexuális vonzerőt, és a feromonokkal dúsított parfümök ezen az alapon extra vonzóvá tehetik viselőjüket a másik nem szemében.

De honnan származik a feromon? Talán meglepő, de az emberi test nedveiből. A másik nem testének illata tudatalatt befolyásol bennünket, és a feromonok révén érezzük vonzónak őket, pusztán a test kipárolgása által. Az általánosan használt feromonok közé tartozik az Androsztén-3-szulfát (AND) és az Estratetraenol (EST), melyek az emberi vizeletből származnak. Emellett más, kevésbé ismert feromonok is megtalálhatók egyes parfümökben, például Androstenol és Copulin. Természetesen a mai feromon parfümök általában mesterségesen előállított anyagokat használnak.

A feromonok hatékonysága

A feromon parfümök hatékonysága számos tényezőtől függ, beleértve a feromonok mennyiségét és minőségét, a hozzákevert illóolajok típusát, az egyén genetikáját és hormonális állapotát. Azok, akiknek magasabb a feromontermelése, érzékenyebbek lehetnek ezekre az illatokra, és jobban reagálhatnak rájuk.

Az illóolajok nem feltétlenül szükségesek a feromon parfümök hatékonyságához, de hozzájárulhatnak az illat javításához. Néhány illóolaj, mint a rózsaolaj, fahéj, liliom és pacsuli, afrodiziákumként is működhet, tovább növelve a parfüm vonzerejét.

A parfüm használatának módja is meghatározó. A pulzuspontokon, például a nyakon a mellkason és a csuklón való alkalmazása fokozza a hatást, mivel itt jobban felmelegszik a bőr és jobban érzékeljük a feromonokat.

A piacon rengeteg féle feromon parfüm található és bizony az ár tükrözi a színvonalat. Az olcsó és drága feromon parfümök közötti különbség a feromonok mennyiségében és minőségében rejlik. Az olcsóbb változatok általában kevesebb és alacsonyabb minőségű feromont tartalmaznak, míg a drágábbak sokkal gazdagabbak lehetnek ebben a tekintetben, akár többfajta feromont is használnak bennük, és magasabb minőségű illóolajokat alkalmaznak.

Izgalmas sztorik a feromonokról

Érdekes anekdoták is keringenek a feromon parfümökről. Sokan mesélnek arról, hogy a parfüm viselése után valódi Casanovává váltak, vagy épp állásinterjún jártak sikerrel a feromonos illatnak köszönhetően. Ezek persze lehetnek pusztán városi legendák is, de van egy igaz sztori, amire érdemes odafigyelni.

Az egyik leghíresebb történet a feromon parfümökről egy indiai vadvédelmi hatóság által végrehajtott kísérlet, amelyben az Obsession for Men nevű Calvin Klein parfümöt használtak egy emberevő tigris csapdába ejtésére. A tigris, akit T-1-nek neveztek, két éven át terrorizálta a nyugat-indiai Maharasztra államot, és 13 emberéletet követelt.

A vadvédelmi hatóságok úgy döntöttek, hogy megpróbálják a tigrist feromonokkal becsalogatni, mivel a kutatások azt mutatták, hogy a cibetmacska feromonjai vonzóak a nagymacskák számára és a Cavin Klein parfüm tartalmazta ezt az összetevőt. A hatóságok befújták ezzel az illattal a fákat és a talajt, és néhány napon belül sikerült becserkészniük és elaltatniuk a tigrist.

A kísérlet sikere felkeltette a figyelmet a feromon parfümök iránt, és sokakat ösztönzött arra, hogy kipróbálják ezeket az illatokat. Azonban fontos megjegyezni, hogy az eredmények nem bizonyítják, hogy a feromon parfüm volt a kulcs a tigris elfogásában, a sikert valószínűleg a parfüm mellett számos egyéb tényező is befolyásolta, például a tigris éhsége és a csapdák helye.

 A tudomány szerint

A kísérletek, kutatások azt mutatják, hogy a feromonnak fontos szerepe van az állatvilágban, nem csak a vonzerőben, hanem a kommunikáció terén is. Vajon mennyi állati maradt bennünk? Valóban ránk is hatással vannak a feromonok? Hiszen érzékszerveink a beszéd kialakulásának köszönhetően visszafejlődtek, már nincs igazán szükségünk ilyen jellegű jelzésekre. Nézzük mit mond erről a tudomány. A rovarokon és emlősökön végzett kutatások azt mutatták, hogy a feromonok fontos szerepet játszanak a párzási viselkedésben, a területvédelemben, a szülői gondoskodásban, a stressz kezelésében és a társas viselkedésben. Például a selyemlepke nősténye feromonokat bocsát ki, amelyek vonzzák a hímeket. A kutyák által kibocsátott feromonok nyugtató hatásúak lehetnek a kölykökre, a macskák általuk jelölik meg a területüket. A nyulak is feromonokat bocsátanak ki, hogy megtalálják a megfelelő hímet.

Az embereken végzett kísérletek szerint a feromonok hatékonyak lehetnek a szexuális vonzerő növelésében. Például egy tanulmányban azokat a férfiakat, akiket Androsten-3-szulfát (AND) feromont tartalmazó parfümmel fújtak be vonzóbbnak találták a nők, mint azokat a férfiakat, akiknek nem tartalmazott feromont a parfümjük. És vica-versa egy másik tanulmányban azokat a nőket, akiknek Estradetraenol (EST) feromont tartalmazó parfümöt adtak, vonzóbbnak találták a férfiak.

A feromon parfümök hatékonysága egy összetett kérdés, amelyre még mindig nem született egyértelmű válasz. Az eredmények azt is sugallják, hogy a feromonok hatékonysága az egyén genetikájától és hormonális állapotától és stressz szintjétől függhet. Természetesen ne feledkezzünk meg a placebo hatásról sem, hiszen sokkal sikeresebbek lehetünk a másik nemnél, ha úgy érezzük, hogy valóban vonzóak vagyunk.

Legyenek ezek az illatok tehát csak egy eszköz a sok közül, egy kis extra fűszer a romantika konyhájában. Így tehát, miközben a feromon parfümökkel kísérletezünk, ne feledjük, a valódi csábítás a tiszta érzelmekből, az odafigyelésből és a kölcsönös vonzalomból fakad.

Szöveg: 

Szekeres Virág – Sminkes, stylist, illatszakértő

www.aboldal.com

Instagram     Facebook      YouTube

 

Ha még jobban elmerülnél a parfümök világában, akkor klikk a Stílus és szépség Virággal YouTube csatornára, ahol rengeteg divat tipp, trükk, infó, életmód tanács vár!

 

•••
» Nézd meg a többi Életmód témában írt cikkünket! «
•••
További cikkekért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkban!
•••
Kövess minket Facebook-on, Instagram-on és TikTok-on!
Scroll to Top