Ki gondolta volna, hogy az ősz egyik ikonikus termése ilyen tulajdonságokkal is bír…Te tudtad?
Kirándulások, séták alkalmával gyűjts össze pár földön heverő friss vadgesztenyét, és próbáld ki a mosódióval szinte azonos hatással bíró mosószert belőle.
A vadgesztenye mosószer egyik alternatívája a természetes alapanyagokból készült házi mosószereknek. Környezetbarát, mivel nem tartalmaz mesterséges anyagokat vagy illatanyagokat, előállítása során sem szennyezi a környezetet.
De miért is alkalmas ilyen felhasználásra?
A vadgesztenye is tartalmaz szaponinokat, melyek olyan felületaktív anyagok, amik tisztító hatással bírnak, képesek eltávolítani a szennyeződéseket a ruhákból és egyéb textilekből.
És nem utolsó sorban, ha magunk készítjük pénztárcabarát is!
Folyékony mosószer receptje:
Hozzávalók:
- 10 db normál méretű vadgesztenye
- 1l víz
Elkészítés:
- A zöld szúrós burkot távolítsd el, ha esetleg így gyűjtötted. A barna terméseket mosd át alaposan, hogy ne maradjon rajta sár, por vagy egyéb szennyeződés.
- Vágd fel kisebb darabokra.
- Távolítsd el a külső barna héját, mert csak a belső fehéres-sárgás magra lesz szükség.
- Aprítsd még kisebb darabokra. A legegyszerűbb egy aprítógépbe tenni, de akár reszelheted is.
- Egy lábasba tégy 1l vizet, öntsd bele a gesztenye zúzalékot, majd forrald 10 percig.
- A kihűlt levet szűrd le. Érdemes a szűrőbe egy konyharuhát vagy géz lapot helyezni, hogy biztosan ne kerüljön apró darabka a mosószerbe.
- Tárold hűtőben.
A vadgesztenye mosószer egyaránt alkalmas fehér és színes ruhák tisztításához. Adagolása megegyezik a hagyományos folyékony mosószerekével.
Ha még ennyit se szeretnél „bajlódni” az elkészítésével, akkor száraz mosószerként is használhatod.
- A megtisztított és meghámozott magokat törd durvára, és adagold ki kis zsákokba, akár zoknikba. Viszont így magasabb hőfokon moss, mivel a szaponinok csak 40°c felett oldódnak ki a termésből és fejtik ki tisztító hatásukat.
Fontos megjegyezni, hogy a száraz és a folyékony változat is 7-8 napig áll el, még hűtőben is, így érdemes mindig kisebb adagokat készíteni belőle!
Extra tipp: gyűjts többet belőle, hogy ne csak a tél folyamán legyen házi mosószered. Mivel a vadgesztenye szerzonális termés, így érdemes betárazni belőle, és ha megfelelően tároljuk akkor lesz később is alapanyag ehhez a környezetbarát mosószerhez.
A tárolás és tartósítás titka a szárítás, ugyanis ez a termés könnyen és gyorsan penészedik, de ha jól ki van szárítva a gesztenye, akkor bármikor használatra készen áll.
A szárított vadgesztenyéből készített mosószerek előállítása csak abban különbözik, hogy mielőtt meghámozzuk és aprítjuk be kell áztatni vízbe, hogy a száraz külső héj megpuhuljon…
Vesztenivaló nélkül érdemes tehát kipróbálni ezt a házi mosószert, aminek az ökológiai lábnyoma még a mosódióétól is kisebb.
Ha kipróbáltad, vagy már ismerted ezt a módszert írd meg nekünk véleményed, kíváncsiak vagyunk!