Kerti szegélyek • Szakértői szemmel

Mindenki vágyik egy jól megkomponált, látványban, színekben, formákban gazdag, minden igényt kielégítő szép kertre.

A legszerencsésebbek azok, akiknek magunknak van lehetőségünk az alapoktól felépíteni, kialakítani álmaik kertjét. Azoknak sem kell elkeseredni, akik meglévő kertjüket szeretnék átalakítani, bár több kompromisszumra számíthatnak a meglévő növényzet, a már kialakított épületek, tereptárgyak miatt.

Már a tervezéskor érdemes odafigyelni arra, mire is szeretnénk használni kertünket, mi az, ami fontos nekünk – szeretünk a szabadban főzni-sütni, nyaranta medencében hűsölni, játszótér a gyerekeknek, vagy csak egy pihenősarokra vágyunk… – mennyi időt tudunk a fenntartására szánni…stb.

Fontos, hogy a különböző funkciójú területeket külön válasszuk, elhatároljuk egymástól. Erre a legalkalmasabbak a különféle ágyásszegélyek.

Fontos, hogy színben, anyagban, formában összhangban legyenek házunkkal, kerítésünkkel.

Színben törekedjünk arra, hogy vagy a ház lábazatához, vagy a házfalon lévő vakolat színéhez harmonizáló színeket válasszunk, így tűnik majd a ház szinte láthatatlan folytatásának.

A szegély vonalvezetését nagyban meghatározza kertünk “jellege”, mértani kertekben jellemzően a párhuzamos, derékszögű vonalvezetés a megszokott, míg az angolkert jellegű kertekben a szabadabb, lágyabb, ívesebb vonalvezetés a jellemző.

Szívemhez közelebb állnak az íves vonalvezetések, mikor a kanyargós, íves utak nem azonnal tárják szemünk elé a kert rejtett részeit, hanem lépésről lépésre mutatja meg azokat.

Anyagukat tekintve számtalan lehetőség között választhatunk.

A műanyag gyepszegélyek szinte láthatatlanul vezetik szemünket az ágyások szélein, a kerti utak mentén. Többféle falmagassággal elérhető, érdemes olyan magasat választani, hogy az ágyásban lévő mulcsréteg ne folyjon át rajta.

A darabokat könnyen egymásba lehet illeszteni, így könnyen haladhatunk a lerakással. Rögzítésére műanyag leszúrótüskéket lehet használni. Fűnyírás szempontjából egy kis ügyességre lesz szükség az elején, de pár alkalom után már könnyen ráérezhetünk. Mind egyenes, mind íves vonalvezetésre kiválóan alkalmas, utóbbinál a merevítő részekből egy metszőollóval könnyen kivághatunk kis darabokat, így tetszőleges íveket alakíthatunk ki.

Gyepben lévő fák tányérozásához kifejezetten jó megoldás. Érdemes először csak kirakni a tervezett nyomvonalat, így jobban láthatjuk, hogy is fog kinézni. Kerüljük a nagyon éles irányváltásokat, a kicsi, apró íveket. “A kevesebb, néha több” itt is érvényes.

Lehet szegélyt térkőből is rakni. Számtalan variációval találkozhatunk. Amennyiben talajunk szerkezete engedi, inkább betonágy nélkül tegyük le – persze függ attól is, hogy milyen terhelésnek lesz kitéve.

Kedvencem a Barabás téglakő, ami 5-6 cm-es vastagságban, több színben is kapható. Élére állítva, lesüllyesztve, oldalánál megfelelően visszatömörítve kellő támasztást kapunk, mind íves, mind egyenes vonalak könnyedén kialakíthatóak vele.

Előnye még, hogy egy újratervezésnél, átalakításnál könnyen módosítani tudjuk a nyomvonalat. A méteres betonszegélyek inkább az egyenes vonalvezetéshez jelentenek könnyebbséget. Arra számítanunk kell, hogy a beton termékek a nyári melegben jobban felmelegszenek, így javaslom az öntözőrendszereknél a szórófejeket úgy állítsuk be, hogy a szegélyeket is belocsolják.

Léteznek különböző praktikák, amivel csökkenthetjük a beton nedvszívó képességét pl. kenhető vízszigeteléssel be lehet vonni vagy akár tófóliát helyezhetünk mellé.

Kereskedelmi forgalomban kaphatóak még pvc szegélyek is, kis és nagy tekercsekben. Kertépítőként személyes tapasztalatom, hogy a merev, vastagabb falúakkal nehéz szépen dolgozni – felveszi a tekercs formáját, nehéz szépen illeszteni a toldásnál stb…

2 Tipp:

  • Érdemes minden olyan helyre szegélyt rakni, ahol füvet nyírunk, evvel megkönnyítve saját, vagy a robotfűnyíró munkáját. Gyakran találkozom olyan kertekkel, ahol külön gépet (szegélynyírót) kell erre a célra vásárolni, használni. Mind időben, mind költségben, hosszabb távon jobban járunk a megfelelően kialakított szegélyezéssel.

  • A növényültetéseknél a tőtávolságokra oda kell figyelni a szegélyek közelében. Könnyen úgy járhatunk, hogy ha túl közel ültetünk, hamar átnőnek a növények felette, így a szegély elveszti funkcióját, látványát. Ráadásul fűnyírás közben gyakran okozhatunk sérüléseket dédelgetett növényeinknek. Az öntözőrendszer szórófejeit is ki-letakarhatják, belelóghatnak a szórási sugárba, így csökkentve az öntözés hatékonyságát.

Remélem most is találnak praktikus, használható segítséget, hogy még szebb, jobb és élhető kertet tudjanak varázsolni maguknak!

Képek: : KertCouture és Pinterest.com

Szöveg:

Kert Couture – Harman Péter

Kertész, Kertépítő és fenntartó, Öntözőrendszer tervező és kivitelező, 3D Kerttervező

kertcouture@gmail.com

Tel.: + 36306252690

TikTok    •    Instagram

•••

» Nézd meg a többi Kert témában írt cikkünket! «

•••

További cikkekért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkban!

•••

Kövess minket Facebook-on, Instagram-on és TikTok-on!

Scroll to Top