Energiatakarékos fűtési megoldások

A környezettudatos életmód elengedhetetlen pontja – a sok minden más mellett – otthonunk fűtésének reformálása is, melyekkel nem csak a környezetünket kíméljük, hanem a pénztárcánkat is.

 

Az új építésű ingatlanoknál szinte már kötelező olyan rendszereket tervezni, melyek megfelelnek bizonyos környezetkímélő kritériumoknak, ezzel párhuzamosan egyre többen korszerűsítik meglévő fűtési rendszereiket egy energiatakarékosabb megoldással. Több lehetőség áll rendelkezésre, és számos támogatásra is pályázhatnak a felújításba kezdők, melyekkel érdemes élni.

Energiatakarékos lakáskorszerűsítésnél egy környezetkímélő fűtési rendszer kiépítése nemcsak a környezeti hatások csökkentését szolgálja, hanem hosszú távon anyagi megtakarítást is eredményezhet a csökkentett energiafogyasztás révén.

Mindenképpen érdemes szakember véleményét kérni, hogy a tervezett vagy a már meglévő épület szempontjából mi jelentheti a legjobb megoldást, hiszen minden változatnak van előnye és hátránya.

Először el kell dönteni, hogy mi legyen a hőleadó…Padlófűtés, fal/mennyezet fűtés, radiátor, klíma vagy infrapanel. Majd, hogy milyen hőtermelő berendezést kívánunk alkalmazni. Ezek lehetnek: Napkollektor/napelem, hőszivattyú, kondenzációs kazán…

Az energiahatékony fűtés lényege, hogy a lehető legtöbb hőt nyerjük ki a rendelkezésre álló energiából, miközben minimalizáljuk a veszteségeket.

A napenergia felhasználása egyre elterjedtebb környezetbarát fűtési megoldás. A napkollektorok által felvett napenergia alkalmas árammal üzemelő fűtőberendezések működtetésére, különösen hatékony lehet a melegvíz előállításában.

A geotermikus energiát felhasználó hőszivattyús rendszerek is a környezetbarát fűtési megoldások közé tartoznak. A föld alatti hőenergiát hasznosítva melegítik otthonunkat energiatakarékos módon.

Ezeken kívül a kondenzációs gázkazánok is nagy előnyt jelentenek a környezetkímélő fűtés terén. Az e fajta kazánok a fűtés közben keletkező füstgáz hőjét is hasznosítják, és visszavezetik a fűtőrendszerbe. Ezáltal hatékonyabban használják fel az energiaforrást és csökkentik a kibocsátott károsanyagok mennyiségét.

És ami nélkül mit sem ér egy jól megtervezett, energiatakarékos, környezetkímélő fűtési rendszer, az a jó szigetelés, amely megakadályozza, hogy a hőenergia elszivárogjon a helyiségekből. Megfelelő ablak- és ajtószigeteléssel, hőszigetelő anyagokkal és tetőszigeteléssel csökkenthető az energiaveszteség. Illetve tanuljunk meg helyesen szellőztetni!

Képek: pixabay.com, istockphoto.com

Scroll to Top