Merülj el az úszótavak világában

A kert egyik legfontosabb alkotó eleme a víz. És most nem csak az öntözésre gondolok, hanem mint díszítő elemre, amilyen például a csobogó, a kerti tó, a szökőkút, a medence, a jakuzzi, a madáritató, a patak stb. De külön kerti elem lehet az esővíz tárolására alkalmas edény, földbe süllyesztett tározó vagy egy meder kialakítású, növényekkel beültetett esőkert is.

Az elmúlt időszakban egyre több megrendelő kérése, hogy úszótavat tervezzek a kertjébe.

Na de mi is az az úszótó és miért örvend egyre nagyobb népszerűségnek?

A kerti úszótó egy olyan öntisztulásra képes medence, melyet általában kertekben vagy udvarokban helyeznek el. Egy természetet utánzó tó, ami mint egy medence, emberi tartózkodásra is alkalmas. Méretüket tekintve különbözőek lehetnek, attól függően, hogy a kert tulajdonosa mire szeretné használni. Például használhatja szaunázás utáni merülő medenceként, hűsölésre, szórakozásra vagy úszásra.

Előnyei:

Az úszótó népszerűségét annak köszönheti, hogy az egyes vízi architektúrák tulajdonságait ötvözi. A víz nyugtató hatással van az emberre, a csobogás hangja ellazít. A medencében lehűthetjük a nyári melegben felhevült testünket, sőt sportolhatunk is benne. Ezen kívül a környezetre is hűtő hatással van, ami a globális felmelegedés miatt elengedhetetlen szempont.

Míg egy kerti medence csak az ember számára hasznos, addig az úszótó, ahogy az a nevéből is kiderül, élőhelyet nyújt növényeknek és állatoknak egyaránt, ahogy egy természetes tó vagy kerti tó is. A madarak ihatnak, fürödhetnek benne, vonzó lehet a békák számára, de akár halastóként is használhatók.

Élőhelyet nyújt számos növénynek is. Ha a tó medrét teraszosan alakítjuk ki, akkor különböző igényű növényeknek nyújthatunk otthont a vízben és a víz partján is. Ez a mesterséges építmény úgy kerül kialakításra, hogy klórozásra ne legyen szükség. Öntisztulását a növények egyensúlyával tudjuk kialakítani, ez azonban gondos tervezést igényel.

Hátrányai:

Mint minden kerti elemnél, ennél is kell gondolni a karbantartásra. Például egyes fűfélék és évelők gyorsan túlszaporodhatnak, ami elalgásodáshoz majd iszaposodáshoz vezethet. Érdemes évente kétszer eltávolítani a felesleges növényeket. A takarítás idején ellenőrizzük az iszap mennyiségét is, és ha szükség van rá, a medret is tisztítsuk ki. Évközben ügyeljünk arra, hogy a víz szintje állandó legyen.

Fontos, hogy mielőtt az úszótó megépülése mellett döntünk, mérlegeljük, hogy mekkora helyünk van a kivitelezésére. Ezek a kerti elemek nem valók előkertbe vagy kisebb udvarra, viszonylag nagy helyet foglalnak el. Előre át kell gondolni, hogy honnan vételezzük a vizet és milyen gyakran tudjuk azt pótolni, mekkora mennyiségű vízre lesz szükség.

Kisgyermekes családok számára azt is át kell gondolni, hogy esetleg várnak pár évet a megépüléssel vagy gondoskodnak a potenciális veszélyek megakadályozásáról védőkerítésekkel vagy fedéssel.

Ha a kertünk megfelel egy úszótó kialakítási igényeinek, akkor kezdődhet a tervezés.

A meder készülhet betonból, fóliából vagy gumibéléssel, de akár természetes kövekből is. A növényeket a helyigényüknek és magasságuknak megfelelően válasszuk meg és helyezzük el. Járjunk utána, hogy a különböző növények a tó melyik részén érzik legjobban magukat. Minden növény más vízigénnyel rendelkezik. Ha a növények igényeit már ismerjük, akkor nézzük meg az esztétikai szempontokat. Honnan fogunk rálátni a tóra? Ebből a pontból egyre hátrébb haladva érdemes az egyre magasabb növényeket elhelyezni.

gubohaus.com

A fenti tervet egy baracskai családi ház kertjéhez készítettem, ahol a megrendelők igényének részét képezte egy úszótó. Szerettek volna egy természetes hatású tavat a kert közepére, ami több célt is kiszolgál. Ez a 14×4 méteres medencét magába foglaló úszótó már tökéletesen alkalmas úszásra. A megrendelők halakat is szeretnének benne tartani. Szerették volna, hogy a tó fürdőzés céljából, a nappaliból is jól megközelíthető legyen, ezért a stég a teraszajtótól vezet a tó fölé. A tó háztól távolabb eső részén pihenőhely került kialakításra, ahova elvonulhatnak könyvet olvasni, a vizet nézni vagy egy délutáni alvásra. Mivel a kert viszonylag nagy, ezért bőven elfértek tóparti fák is a cserjék és az évelő növények mellett. A fa árnyékában, a tó hűsítő párolgása mellett biztos nem fog gondot okozni a kert tulajdonosainak a nyári kánikula.

Zárásként pedig fogadjátok szeretettel növényajánlásomat a teljesség igénye nélkül:

Vízben élő növények a tó belsejébe:

Tavirózsa/tündérrózsa – Nymphaea spp.

Átokhínár – Elodea canadensis         

Virágkáka – Butomus umbellatus

Indiai lótusz – Nelumbo nucifera

Lizinka – Lysimachia spp.

Vízparton élő növények a tó szélére:

Kecske fűz – Salix caprea

Fanyarka – Amelanchier vulgaris

Koloncos legyezőfű – Filipendula spp.

Árnyliliom – Hosta spp.

Mocsári sás – Carex acutiformis

 

Képek: Pinterest, Pixabay

Szöveg:

Kristofori-Bányi Bianka – tájépítész, okl. településmérnök

www.gubohaus.com

Tel.: 06306539200

bianka.banyi@gmail.com

Facebook       Instagram

•••
» Nézd meg a többi Kert témában írt cikkünket! «
•••
További cikkekért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkban!
•••
Kövess minket Facebook-on, Instagram-on és TikTok-on!

Scroll to Top