A karácsonyfa története az ősi pogány hagyományokhoz nyúlik vissza, amikor is téli ünnepségek keretében fenyőágakat és más zöld növényeket díszítettek a városokban és falvakban. Sok néphit szerint ezek a növények szimbolizálták az életet és a termékenységet a hideg, téli hónapokban.
Az első dokumentált karácsonyfát a 16. századi Észak-Európában jelentek meg, amikor a protestáns reformáció során megtiltották a katedrálisokban és templomokban korábban használt díszeket és szobrokat. Így a hívek otthonaikban kezdtek el fenyőfát díszíteni.
A fenyőfa tradíció hamar népszerűvé vált, és a 18. századra már Anglia és más európai országokban is elterjedt. Az angol királyi családhoz köthető történet szerint a német származású királyné, Viktória, 1848-ban készített egy karácsonyi illusztrációt, amelyen ő és férje, Albert egy díszes fenyőfa előtt állnak. Ez rengeteg emberhez eljutott, és hozzájárult a karácsonyfadíszítés népszerűségének növekedéséhez a világban.
A karácsonyfa Amerikába való elterjedése az 1800-as években történt, amikor német bevándorlók hozták magukkal a hagyományukat. Az idő múlásával a fenyőfa díszítése egyre több szokással bővült, és egyre több díszítő elemet használtak.
Az eredeti jelentése és hagyománya mára is megmaradt, miszerint a karácsonyfa a keresztény hit szerinti Szentlélek megtestesülését és az ünnep szellemét szimbolizálja.
Az ünnep meghatározó dekorációs eleme a feldíszített karácsonyfa. A leggyakoribb díszítőelemek a gömbök, csillagok, szalagok, fényfüzérek, szaloncukrok és más modern díszek. Az üres helyeket általában szalagokkal vagy girlandokkal töltik ki. A fa tetejére pedig általában egy csillagot vagy angyalt helyeznek. Míg régen csak otthonunk dísze volt, mára már mindenhol csodálhatjuk a pompás karácsonyfákat a közterektől az üzletekig.
A karácsonyfa tehát egy hosszú és gazdag történetre tekint vissza, és még mindig az egyik legjellegzetesebb és legkedveltebb eleme a karácsonyi ünnepeknek szerte a világon.
Mindenkinek meghitt ünnepet kívánunk!
Tekintsd meg korábbi lapszámainkat is! Informálódjd, gyűjts öteleteket – inspirációkat!
Képek forrása: pixabay.com/; unsplash.com