Modern, fenntartható pincészet Csehországban

A Gurdau Pincészetet 2012-ben alapították Kurdějov falut határoló lejtők egyikén.

A környék jelentős bortermelő vidék, neves borászatoknak ad helyet.

Mint egy hullám úgy helyezkedik el a tájban, nem véletlen, hiszen a tervezők és a tulajdonos legfőbb célja az volt, hogy a pincészet tökéletesen illeszkedjen a tájba és idomuljon a terepviszonyokhoz.

Tetejét zöld tető fedi, és körös-körül bokrok, fák határolják, melyek néhol az „épületből” nőnek ki, szimbiózist alkotva egymással.

A kétszintes épület vasbetonból épült. A föld alatti rész funkciója a bor előállítása, tárolása, míg a földszint terület vendégvárásra, kóstoltatásra és értékesítésre szolgál.

Ezeken kívül két apartman is várja a bor és a természet kedvelőit.

A borászat földbe épített része hagyományos borászati építkezési forma, de koncepciója már teljesen kortárs és időtlen.

A belső terek hangulata kifinomult és kényelmes, tiszta és közvetlen érzetet kelt a beton, az üveg, a fém és a fa felhasználása miatt. Precíz kivitelezés.

A tájjal való közvetlen érintkezés, amelyet a nagy kiterjedésű üveg felületek, a tágas teraszok és a ferde tető tesz lehetővé, különleges élménnyel gazdagítja az ide látogatót.

Mint látszik is az épületet a környező táj legnagyobb tiszteletben tartásával tervezték.

Szinte láthatatlanná válik tavasztól őszig a domboldalon, hiszen a rengeteg növény eltakarja, így egy különleges mikroklímát teremt saját maga körül.

A nyári hónapok hőségétől és a túlmelegedéstől a hőszigetelt üvegezésen kívül fa árnyékolók, és a tető megfelelő túlnyúlása is segíti az épületet normális hőmérsékleten tartani.

Fűtésre levegő-víz hőszivattyút használnak, öntözésre pedig az összegyűjtött esővizet.

Építészek: Ales Fiala – Képek: BoysPlayNice – Forrás: archdaily.com

Scroll to Top