Na de nézzük milyet is válasszunk!
Valószínű mindenki arra törekszik, hogy idén is a legszebbet válassza, az pont beleilleszkedjen az otthon hangulatába, és ha tudatos akkor a fenntarthatóságot is szem előtt tartva szelektál a számtalan lehetőség közül. A kiválasztásnál fontos szempont még a dizájnon kívül, hogy mi a tervünk vele az ünnep végeztével…
Bár a műfenyő mellett való döntés sok szempontból célszerűbb, de valljuk be, hogy semmi nem helyettesíti az igazi fenyő látványát és azt a finom illatot, mely belengi otthonunkat.
Lehet ez egy picike, asztalra helyezhető méret is, nem feltétlenül kell óriásinak lennie, hogy igazivá varázsolja az ünnepet.
Bármilyen fajta fát is választunk, az első lépések:
- Jelöljük ki a fa helyét! Legyen ez a hely elég tágas, fűtőtesttől, kandallótól távol.
- A kiválasztott helyet célszerű lemérni mielőtt megvásároljuk a fát. A méretek tudatában okosabban tudunk válogatni a karácsonyfák között. A magasságán könnyebb korrigálni akár már otthon is, így a szélessége az, ami kritikus lehet, ha nem mérünk vásárlás előtt.
- Megfelelő talp biztosítása. Szükség esetén más rögzítési mód kialakítása, főleg ha kisgyermek vagy házikedvenc is hozzáfér a fához.
Cikkünk további részében a vágott és földlabdás élő fenyők tulajdonságaira és ápolására térünk ki, a teljesség igénye nélkül.
Az élő fenyő, legyen az vágott vagy földlabdás a legfontosabb szempont a frissen tartás:
- vásárláskor ellenőrizzük, hogy mennyire vízhiányos, ha könnyen potyognak a tűlevelek, akkor mihamarabb adjunk neki vizet, hogy felfrissüljön. A vágott fenyőt állítsuk a lehető legtöbb időre vízbe, a földlabdásat pedig apránként addig locsoljuk míg látjuk, hogy bőszen szívja a vizet. És figyeljünk később is a víz utánpótlásra.
- Mindaddig tartsuk kint amíg a díszítésre sor kerül, lehetőleg hűvös, szélvédett, száraz helyen.
- Beltérbe kerülve is a víz a kulcsszó frissen tartás szempontjából. Mindkét verziónál fontos a víz utánpótlás. Válasszunk víztárolós talpat, a földlabdás fenyőnket pedig állítsuk méretének megfelelő edénybe.
Földlabdás karácsonyfa
Ha ezt a verziót választottuk, akkor bizonyára hosszú távon tervezünk a fenyővel, és tisztában vagyunk vele, hogy nem csak az ünnep előtt és közben kell vele foglalkoznunk, hanem utána is.
- Földlabdás fenyőt érdemes biztos forrásból választani, hiszen az életben maradása a végső cél nem csak a díszítő ereje.
- Nézzük meg mennyire friss a fa: hajlítsunk be egy közepes méretű ágat, ha az rugalmas és rövid időn belül visszaegyenesedik akkor friss a fa. Ha viszont több idő vagy egyáltalán nem nyeri vissza eredeti állapotát, akkor sajnos az már száradásnak indult, így nem ajánlott megvenni, hiszen kevesebb az esélye annak, hogy túléli az ünnepet és tavasszal rügyre fakad.
- Megvásárolni mindenképpen a feldíszítés előtt pár nappal ajánlott
A földlabdás karácsonyfa túlélésének alapja a változó hőmérséklethez való szoktatás. Hiszen kint ilyenkor már hideg van, bent pedig már bőven fűtési szezon, egyből a lakásba, a magas hőmérsékletbe való helyezés sokkolhatja, felboríthatja a növény víz és táplálék háztartását, és szinte biztos, hogy tönkre megy szép lassan. A bevitel előtt egyre melegebb helyre helyezzük 1-1 napra, így szépen hozzászokik a hőmérsékletváltozáshoz.
- Bármennyire is biztosítjuk a legjobb körülményeket karácsonyfánknak ne maradjon hetekig bent, ez nem az ő közege, a lehető leghamarabb ültessük ki szabadföldbe.
Az ünnepi szimbólumok, díszek, dekorációk kiválasztása és alkalmazása felemelő érzés, tegyük ezt közösen a családdal, barátokkal, hogy még meghittebb és bensőségesebb legyen az ünnep, hiszen valójában ez számít nem a dizájn.
Képek: pixabay.com és istockphoto.com