Az éghajlatváltozásnak köszönhetően szinte már nincs is igazi, hosszan tartó tavasz és a több éves tapasztalat azt mutatja, hogy eredményesebb a korai vetés és metszés, mint a kései, így ne halogassuk a feladatokat!
1. Ültetés
Kora tavasszal már ültethetőek a gyümölcsfák, bokrok, rózsák, díszfák és a szőlőoltványok is.
Tipp: A növénynek kiválasztott helyen készítsük elő megfelelően a talajt. A kiásott gödörbe érett komposzt vagy trágya is kerüljön, jöhet rá a kiásott földől kb. 20cm vastag réteg – ajánlott fellazítani a földet mielőtt az ültetőközegbe kerül. Öntözzük jól be ennél a pontnál, hogy szinte mocsaras közegbe kerüljön a növény. A gödörbe helyezés előtt érdemes a növény gyökereit megmetszeni, hogy ezáltal is serkentsük a gyorsabb növekedésre. Ekkor beállíthatjuk a gödörbe a kívánt növényt, majd szórjuk rá a morzsalékos maradék földet. Végül jöhet egy újabb alapos öntözés.
2. Metszés és tisztítás
Nem csak a díszfák és bokrok metszése fontos ilyenkor, hanem a termőké is, hogy ne csak a fa tetején, az új hajtásokon legyenek virágok/termések.
Szabadítsuk meg a növényeket az elhalt ágaktól, a sűrűn nőtt, kesze-kusza összenövésektől és persze a beteg részektől.
Érdemes a fatörzseket is tisztítani, a mohás részeket és felvált kérgeket eltávolítani, hiszen számos kártevő rovarnak és gombának adnak menedéket.
Ilyenkor sem késtünk még el a lemosó permetezéssel, ez is a kártevők ellen szolgál, de nem csak növényeinken érdemes ezt elvégezni, hanem minden fa bútoron és építményen is!
3. Magvetés
Azokat a növényeket melyek bírják a hidegebb időt már elvehetjük ebben a változékony időben is. Ilyenek például a sárgarépa, zöldborsó, foghagyma, vöröshagyma és petrezselyem. Az ágyások földjét lazítsuk fel, legyenek teljesen rögmentesek, hogy a magok könnyebben meg tudjanak indulni, és persze érdemes tápanyagokkal is dúsítani.
4. A teleltetési időszak vége
Elérkezett április elején az évelők ültetési ideje, és kikerülhetnek téli pihenőhelyeikről a kinti növények is, ha már egészen biztosak vagyunk abban, hogy nem lesz fagy.
Tipp: A bent teleltetett növényeket fokozatosan tegyük, szoktassuk a kinti levegőhöz és hőmérséklethez. Ha lehet először egy köztes helyre, fedett taraszra vagy lépcsőházba tegyük majd pár naponta egyre kintebb és kintebb, így nem sokkolódnak a hirtelen hőmérsékletváltozástól és napfénytől.
5. Palántázás
Április első felében a nem fagyérzékeny palántákat kiültethetjük végleges helyükre. Zöldségek közül ilyen a fejessaláta, kelkáposzta, brokkoli és vöröskáposzta. Virágok közül a nefelejcs, a százszorszép és az árvácska bírja a legjobban ezt a hidegebb időt.
A hónap második felében mehetnek ki az uborka, tökfélék, dinnye, paprika palánták.
Tipp: Áprilist szeszélyes hónapnak mondják, nem véletlenül, hiszen jöhet még egy két fagyosabb hajnal…ilyenkor érdemes a már kiültetett palántákat szalmával borítani, ez ad annyi védelmet, hogy átvészelik ezeket a változékony heteket.
6. Virágba borulhat a kert
Április második felében már virágzókat is ültethetünk nem csak szabadföldbe hanem már kaspókba és balkonládákba is. A muskátlik már ilyenkor díszeleghetnek a teraszokon, ablakpárkányokon.
7. Zöld gyep
Mikor már biztosan nem várható egyáltalán fagy és az átlag hőmérséklet 10 fok körül mozog, akkor kezdjük a gyep ápolását egy fűnyírással, majd egy alapos szellőztetéssel, hogy meg tudjon újulni és erősödni. Pótoljuk a tápanyagokat, majd jöhet egy alapos öntözés is. Ha vannak kiritkult területek, akkor ott felülvetést is végezhetünk.
+ 1. Élvezd munkád gyümölcsét
Igen, bizony már szüretelhetünk egy-két korai vetésből. Szedhetünk zöldhagymát, fejessalátát, retket és élvezhetjük a tavasz ízeit újra a családi étkezéseknél.
Képek: Pixabay.com