Első körben az interneten kell körülnézni, majd az árajánlatok bekérése után (3-4 helyről mindenképpen tanácsos), a kiválasztott hőszivattyúk referenciáit érdemes meglátogatni. A néhány éves működési tapasztalatokról beszámolni tudó felhasználók komoly segítséget adhatnak a végső döntésben.
2024-re – hála a kiugróan sikeres 2022-es évnek – Magyarországon az emberek 54%-a hallott már a hőszivattyúkról (GVI Opten 2023-as felmérése).
A hőszivattyút használók pontos száma nem ismert, de becslések szerint 2023-ban körülbelül 80 000 háztartásban üzemelt hőszivattyú. Nagyon kevés! A jóval hidegebb Svédországban közel 1 millió, Dániában több mint 800.000 db hőszivattyú működik.
A fűtéstechnikai piacon zajló változások, a tudatosság növekedése és az alkalmankénti kormányzati támogatások arra utalnak, hogy a hőszivattyúk egyre népszerűbbek Magyarországon is. A Magyar Hőszivattyú Szövetség adatai alapján a hőszivattyúk eladása Magyarországon az elmúlt 5 évben évente átlagosan 30%-kal nőtt.
A szakmai kifejezéseket elhagyva, olyan információkat osztunk meg közérthetően, hogy ha valaki érez magában szakmai ismereteket, akár önállóan is el tudja készíteni a hőszivattyús rendszerét. Vagy le tudja ellenőrizni a kivitelezés megfelelőségét!
Mintapéldánkban legyen egy 80 m2-es radiátoros fűtésrendszer,
ezen mutatjuk meg, milyen alkatrészekre van szükség, illetve mire kell figyelni a kivitelezés során.
A ház kiváló szigetelésű, a tervező max. 50 fokos fűtővízre számolta ki a radiátorok méretét.
„Ökölszámmal” meg tudjuk határozni, hogy mennyi a ház hőigénye:
80 m2 (fűtött alapterület) x 2,7 m (belmagasság) x 35 watt/m3 = 7,56 kW a hőigény.
A levegő-víz hőszivattyúk kb. 60%-ot tudnak leadni -15°C-on a névleges teljesítményükhöz képest: 7,56 kW / 60% = 12,6 kW. Ezek alapján a hőszivattyú teljesítményének min. 12,6 kW-osnak kell lennie.
Erre a feladatra pl. a Power World PW040 13 kW-os névleges teljesítményű (7/35) hőszivattyú kiválóan megfelel!
Hőszivattyús rendszer kiegészítő elemek:
Hőszivattyú állvány: szükséges a hóhatár biztosítására, amit 40 cm-ben határoztak meg. Az állvány anyaga és kialakítása feleljen meg a hőszivattyú súlyának biztonságos hordozására. A hőszivattyú „lábai” alá rezgéscsillapító gumibakot kell elhelyezni.
A hőszivattyú állványt stabil betonfelületre kell elhelyezni, biztosítva a kondenzvíz akadálytalan lefolyását és szikkasztását.
A hőszivattyú tájolása (az esztétikát most nem tárgyalva): az uralkodó széliránnyal lehetőleg párhuzamosan, hogy a hőszivattyú által „termelt” – a környezeti hőmérsékletnél 5-10 fokkal hidegebb) levegőt akadálytalanul elsodorja a hőszivattyú közeléből. Ha ez nem történik meg, akkor a hőszivattyú az egyre hidegebbre hűtött levegőt szívja vissza, hatásfoka romlik!
A hőszivattyú hátsó oldala – az elpárologtató felőli rész – a faltól minimum 30 cm-re kerüljön. Így biztosítva a ventilátor lapát által átszívott levegő zavartalan áramlását.
Az elpárologtatót (evaporátor) időnként meg kell tisztítani a rárakódott portól, virágsziromtól, levelektől, hogy a levegő szabadon áramolhasson rajta keresztül.
Néhány tucat kisebb – nagyobb alkatrészből áll a hőszivattyús rendszer primer (külső) és szekunder (belső) köre, de néhány nagyon fontos méretezési szabálynak meg kell felelni. Ellenkező esetben a legkisebb „büntetés”, hogy nincs garancia a hőszivattyúra. Sokkal húsbavágóbb, hogy rengeteg pénz megy el a havi rezsire! A hőszivattyú élettartama pedig meg se közelíti az egyébként joggal elvárható 15-20 évet.
A primer kör alkatrészei:
Az épületen kívül: PW040 inverteres hőszivattyú; hőszivattyú állvány (min 40 cm magas); 4 db rezgéscsillapító gumibak; 2 db gumi kompenzátor, hogy a merevfalú csövek ne vigyenek be rezonanciát a lakásba; automata légtelenítő; integrált szűrős golyóscsap a hőszivattyú visszatérő csövére. 35-ös szénacél csövek, idomok hőszigetelve (a csövek szigetelésére nem szabad sajnálni sem az időt, sem a pénzt).
És minden elképzelhető helyre golyóscsap, hogy esetleges alkatrész cserénél ne kelljen leereszteni a Westech fagyálló folyadékot (-15 fokra kell beállítani).
Az épületen belül: min. 40 literes térfogatnövelő tartály (1), hogy a hőszivattyú leolvasztásához megfelelő mennyiségű meleg folyadék álljon rendelkezésre. A primer kör „lezáró” alkatrésze a méretezett lemezes hőcserélő (2), típusa B3-60-50. Ide tartozik még a biztonsági csoport (3); a tágulási tartály (4). Természetesen csőbilincsek, tiplik, tömítő anyagok, manuális, vagy digitális hőmérők, stb…
Szekunder oldali alkatrészek:
1 db DAB Evosta2 40-70/180 keringető szivattyú (5), 1 pár Giacomini szivattyúcsatlakozó elzáróval; Mágneses iszapleválasztó (6); 50 literes fűtési tágulási tartály. A rendszer fontos része még a szigetelt, hőcserélő nélküli minimum 300 literes fűtési puffer tároló.
Tanácsunk, hogy felújításnál a régi fűtési rendszert alaposan mossák, mosassák ki! (Sok pénzt, időt és a sikertelenség szomorú tényét megspórolhatják, ha a fűtésrendszer átmosatását felkészült szakemberre bízzák!)
A puffer tároló méretének meghatározása:
A PW040 13 kW-os hőszivattyú inverteres technológiájának köszönhetően lényegesen kisebb (20-30 liter/kW) puffert igényel, mint a régi ON/OFF típusok (ahol esetenként 50-60 literrel is számoltak).
Mivel a radiátoros rendszerben viszonylag kis mennyiségű fűtővíz kering, fontos a puffer tárolókapacitás megléte, hogy a hőszivattyú működése minél folyamatosabb tudjon lenni. A hőszivattyú kompresszorának – és a pénztárcánknak – nem tesz jót, a gyakori ki-be kapcsolás!
Másik lényeges szempont, hogy éjszakára, a pufferben eltárolt – és a nappali órákban biztosan magasabb hőmérsékleten megtermelt – melegvizet tudjuk elhasználni, akár a hőszivattyú működtetése nélkül.
Elektromos csatlakozás:
A hőszivattyút minden esetben leválasztó kapcsolóval, vagy kismegszakítóval kell a ház többi fogyasztóitól különválasztani, a gyári előírásoknak megfelelő kábelekkel kell csatlakoztatni.
A példában szereplő PW040 13 kW.os hőszivattyút 3 x 4 mm2 vastag sodrott rézvezetékkel kell kötni a 16A-es kismegszakítóhoz.
Figyelem! A kábelek csatlakoztatását a hőszivattyúhoz minden esetben az eladó által delegált szakember készítheti el, aki a hőszivattyú beállítását is elvégzi. Amennyiben nem így történik – szükség esetén – a 3 éves garancia nem érvényesíthető!
Inkább szakemberekre bízza a hőszivattyús rendszer kialakítását?
☞ Kérjen tőlünk (is) ajánlatot.☜
Amit semmiképpen ne tegyen, vagy engedjen meg:
ötrétegű csövekkel és idomokkal nem szerelhető hőszivattyús rendszer!
Hiába lenne meg a kívánt csőátmérő a megfelelő tömegáram eléréséhez, az összekötő idomok a teljes belső keresztmetszetnek még a felét sem érik el.
Akkor milyen csövekkel lehet hőszivattyús rendszert készíteni?
Megfelelő keresztmetszettel rendelkező réz, vagy szénacél csövekkel, esetleg süthető PP-s műanyag csövekkel.
Alább látható – két tökéletesen megoldott – hőszivattyú beépítési 1×1
PW080 28 kW-os hőszivattyú fűti-hűti a lakóházat 16 kW-os japán inverteres Chofu hőszivattyú
☞ Kérdése van? Vegye fel velünk a kapcsolatot. ☜
ESTÉ-Credit Side Kft.
Sulyok Tibor
Telefon: +36 20 268 9757
E-mail: tibor.sulyok@gmail.com; sulyok.tibor@rifeng-hoszivattyu.hu