Hasznos tippek, tanácsok az idei álomkertedhez • látványtervekkel

Az év eleje a tervezgetés, ötletelés ideje a kertben. Van időnk visszatekinteni és számot vetni, hogy mi az ami működött és min szeretnénk változtatni benne idén. 

A kert egy örök tanulás! Minden évben új kihívásokkal szembesíti a kertbarátokat.

Ami az előző években jól működött, szépen fejlődött, virágzott az nem biztos, hogy a változó külső tényezők hatására idén is hasonlóan fog. Érdemes folyamatosan, egész évben figyelemmel kísérni növényeink fejlődését, megfelelő tápanyagokkal segíteni egészséges fejlődésüket.

Előfordulhat, hogy egyes növények, amik napos részen voltak, már túl sok árnyékot fognak kapni a szomszédos cserjéktől, fáktól vagy éppen fordítva. A kert is mindig változik, mint ahogy minden körülöttünk. Alkalmazkodnunk kell a változásokhoz.

A téli időszak ideális alkalom a tervezésre, újragondolásra.

 

Előszőr azoknak szeretnék segítséget, támpontot adni, akik még “üres vászonnal”, kerttel rendelkeznek. Talán ez a legizgalmasabb feladat.

Első lépésként csináljunk alaprajzot kertünkről, erre egy kockás papír is megfelelő. Mérjük le mérőszalaggal kertünk méreteit, majd vessük papírra (méretaránynak 1 kocka 0.5 métert javaslok). Jelöljünk be minden tereptárgyat, meglévő fákat, stb…

Fontos tudnunk kertünk tájolását! Legkönnyebben Google térkép alkalmazás segítségével tudjuk ezt meghatározni. Azért van jelentősége, hogy a megfelelő fényigényű növények, megfelelő helyre kerülhessenek.

Különítsünk el területeket igényeinkhez (pl.: grillezéshez, játszótér, medence stb.).

Az ágyásokat érdemes úgy tervezni, kialakítani, hogy megtörjük a szabályos tereket. Az sem baj, ha nem látjuk be az egész kertet egy pontból. A térhatároló ágyások kialakításával sejtetni engedjük majd, hogy van még tovább.

 

Első lépésben az árnyékot adó fákat tervezzük meg. Ügyeljünk a távolságokra (milyen messze lesz a háztól, kerítéstől, garázstól stb.) Minden növénynél, ha nem tudjuk mekkora lesz kifejlett állapotában, nézzünk utána! Sok meglepetéstől kímélhetjük meg magunkat.

Gyakran kérik, hogy javasoljak olyan fákat, amik nem szemetelnek. Semmilyen fa nem szemetel, maximum levelet hullajt, termést hoz. Fák kiválasztásánál, ha van megfelelő területünk érdemes lombhullató és örökzöld fákban, vegyesen gondolkodni. Télen sem lesz kopár a kertünk!

Következő lépésnek a határoló növényeket (kerítés mentén, házfal mentén stb…) javaslom kiválasztani.

Érdemes játszani a színekkel, formákkal, magasságokkal. Egy vegyes ültetésű cserjesor sokkal változatosabb, élénkebb látványt nyújt (pl. korallberkenye-ezüstfa-babérmeggy fajták). Pár oszlopos örökzöld (pl.  tiszafa vagy oszlopos arizoniai ciprus stb…) kiválóan alkalmas a magasságbeli egyhangúság megtörésére.

Ültetéskor a szokásos egyenes vonal helyett, amennyiben a terület nagysága megengedi, alkalmazzunk eltolt ültetéseket (van, amit előrébb, valamit hátrébb ültessünk). Sokkal természetesebb hatást fogunk evvel elérni.

Az évelő ágyások tervezésénél a virágzási idők, színek harmóniájára érdemes figyelni. Fontos a megfelelő tőszám! Ne mindenből egy-egy darabot ültessünk, hanem kisebb csoportokban gondolkodjunk (3-5-7db). Sokkal hangsúlyosabbak lesznek így ágyásaink. Természetesen az évelők közé is ültessünk örökzöld, télizöld cserjéket, kisebb fákat így télen se lesz kopár.

 

Ha szabadon álló ágyást (minden oldalról körbe járható) tervezünk, érdemes úgy tervezni, hogy az alacsonyabb növények a széleken, befelé haladva egyre magasabb növények legyenek. Amennyiben olyan ágyás kialakításán gondolkodunk, aminek van határolója (fal, kerítés stb.), úgy a növények magassága a határoló rész felé növekedjenek.

Bármilyen ágyást is tervezünk javaslom (nyíró)szegéllyel elhatárolni. Sokkal esztétikusabb, praktikusabb lesz így. A lágy vonalvezetésű ágyások természetesebb hatást fognak mutatni, mint a szabályos egyenes vonalvezetés. Mértani kertekben főleg az utóbbival fogunk találkozni.

Akinek már meglévő kertje van és az átalakításán gondolkodik, annak kicsivel több dologra kell odafigyelnie.

Elsőként a már meglévő korosabb fákat vizsgáljuk meg, nem betegek-e, nincsenek-e túl közel dolgokhoz, amikre veszélyt jelenthetnek stb. Próbáljuk megtartani, megmenteni őket, hiszen akár több éves, évtizedes növényekről beszélünk! Pótlásuknál számolni kell azzal, hogy a kertészetekben felelhető méretek jóval kisebbek lesznek. Egy –egy korosabb példány beszerzése igen költséges, nem beszélve a kiszállítás, beültetés költségéről.

A meglévő fák köré kialakíthatunk egy ágyást, árnyékot, félárnyékot kedvelő növényekkel. Az idősebb cserjéket erősebb visszametszés (ifjítás után), már bátrabban, könnyebben át lehet helyezni máshová, amennyiben úgy ítéljük meg, hogy máshol jobban mutatnának, kedvezőbb életfeltételeket kaphatnak.

Mindig próbáljuk meg a meglévő növényeinket felhasználni az új terveinkhez. Rengeteg extra költségtől kíméljük meg magunkat. Itt is figyeljünk a megfelelő darabszámra fajtákként. Ne felejtsük, mindig jobban mutatnak a kisebb csoportok!

Kertünk tervezésénél, újragondolásánál rögtön felmerül bennünk, de mégis mennyibe fog ez majd kerülni.

Erre nagyon nehéz pontosan válaszolni, hiszen mindenkinek más az ízlése, nem egyforma méretű kertünk van, más a már meglévő növényzetünk stb. Amennyiben úgy ítéljük meg, hogy túl nagy terhet, költséget jelente egyszerre, bontsuk több lépésre, fázisra! Egyes fázisok úgyis egymásra épülnek, egymást követik.

Első lépében mindig a megfelelő minőségű talaj kialakítására kell törekednünk. Amennyiben elhanyagolt, gazos területről beszélünk csináljunk mindenképp gyomírtást (vegyszerrel vagy bio módon, kartonos takarással). Lehet, hogy egyszeri alkalom nem is lesz elegendő, szükség esetén ismételjük meg.

Végezzünk próbaásást, hogy meg tudjuk nézni milyen is a talajunk szerkezete, tápanyag tartalma. Ha túl agyagos, érdemes kvarchomokkal, komposzttal feljavítani, javítva ezzel vízelvezető képességét is.

Komposztott minden típusú talajnál érdemes beforgatni rotációs kapával. Talajjavító készítmények, granulátumok is kaphatóak kereskedelmi forgalomban. Kertépítőként mindig hangsúlyozom, hogy a megfelelő talajjavítás a legfontosabb, kihagyhatatlan lépés! Ez nagyban fogja befolyásolni növényeink egészséges fejlődését, javítja a megfelelő talajélet kialakulását, nem mellesleg jobbá teszi a talaj vízelvezető képességét is.

Második lépés a földbe helyezett csövek, kábelek lefektetése, elhelyezése. Ezalatt azt értem, ha öntözőrendszer kerül kialakításra, ha szikkasztót alakítunk ki, elektromos kiállásokat létesítünk kerti lámpához stb.

Ha ezek a dolgok helyükre kerültek akkor kezdhetünk a tervekben szereplő ágyásszegélyek kiépítéséhez. Itt már jobban fogjuk látni, hogy amit elképzeltünk, terveztünk az, hogy nézhet ki majd. Kialakítjuk evvel kertünk keretvonalait. Kiépíthetjük a kerti útvonalakat, lerakhatjuk a kerti tipegőket. Amennyiben nem nyerte el tetszésünket, még mindig könnyen változtathatunk rajta.

 

Következő lépés a megálmodott növények beszerzése, ültetése. Anyagilag talán ez jelentős tétel lesz, de tudom, hogy ez a legjobban várt rész!

Kertészetekben járva hajlamosak vagyunk (én is!) az elénk táruló, éppen virágzó növények látványa alapján vásárolni! Ezért javaslom készítsünk listát a beszerzendő növényekről, így kevésbé fogunk elcsábulni. Valószínűleg egy helyen nem fogunk tudni beszerezni mindent, ilyenkor legyen ‘B’ tervünk, készítsünk listát helyettesítő növényekről. Komolyabb kertészeteknél szakemberek tudnak tanácsot adni, javasolni helyettesítő növényeket.

A beszerzett növényeket javaslom mindig rakjuk ki az ágyásokba. Ilyenkor jobban átlátjuk ágyásunkat, még tudunk korrigálni a tőtávolságokon, esetleg felcserélni, áthelyezni a különböző fajtákat. Az ültető gödrök minden esetben jóval nagyobbak legyenek, mint az ültetendő növények gyökérzete. Erre azért is van szükség, hogy a hajszálgyökerek könnyebben tudjanak elindulni.

Amennyiben a választott növényünknek speciális kémhatású talajra van szüksége, azt ilyenkor tudjuk orvosolni. Minden esetben iszapoljuk az ültető gödröket! A fákat, nagyobb törzses cserjéket mindig karózzuk ki, nehogy egy szélvihar kifordítsa, elszakítva a gyökérzetet.

Ne felejtsük el a talajtakarást sem! Használhatunk fenyőkérget, darálékot, aprított gallyakat stb.

Utolsó lépésként a füvesítést szoktam javasolni. Akár fűmag lesz elszórva, akár gyepszőnyeg kerül telepítésre rövidebb, hosszabb ideig nem igazán használhatjuk azt a részt. Várni kell a fűmag kikelésére, gyepszőnyeg esetében a gyökeresedésre.

Egy kert sohasem lesz kész, mindig alakítgatjuk, mindig lesz egy növény, ami még hiányzik. Minden évben jelennek meg új nemesítésű növények, amikbe beleszerelmesedünk.

Egy igazi kertbarátnak a kert a titkos szerelme, ami soha nem múlik el.

Képek, tervek: KertCouture

Szöveg: Kert Couture – Harman Péter

Kertész, Kertépítő és fenntartó, Öntözőrendszer tervező és kivitelező, 3D Kerttervező

kertcouture@gmail.com

Tel.: + 36306252690

TikTok    •     Instagram    •    Facebook

•••

» Nézd meg a többi Kert témában írt cikkünket! «

•••

További cikkekért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkban!

•••

Kövess minket Facebook-on, Instagram-on és TikTok-on!

Scroll to Top