Napenergia Plusz Program 2024 – még lehet jelentkezni!

  • A pályázati keretösszeg 75,8 milliárd forint.
  • Ez várhatóan 15.160 háztartás számára teszi lehetővé a beruházást.
  • Minimum 4, maximum 5 kW-os inverterrel rendelkező napelemes rendszerre lehet támogatást igényelni.
  • napelemek teljesítménye az inverter teljesítményének maximum 120%-a lehet (pl. 5 kW-os inverter esetén ez 6 kW-ot jelent).
  • Valamint egy ehhez tartozó, minimum 7,5, maximum 10 kWh-ás tárolórendszerre (akkumulátorra) lehet pályázni.
  • A támogatás a rendszer költségeinek akár 66%-át fedezheti
  • A támogatás maximális összege 5 millió forint.
  • Ebből következően szükség van bizonyos mértékű önerőre
  • Vissza nem térítendő támogatásról beszélünk.
  • A pályázat benyújtására 2024. január 15-től van lehetőség
A napelem rendszerek mégis megtérülőek maradnak?

Sokan estek kétségbe, amikor kiderült, hogy az éves szaldó elszámolást kivezetik, és helyette a bruttó elszámolás lesz érvényben az új napelem rendszereknél.

Ennek értelmében a hálózatba táplált energiát 5 Ft/kWh áron veszi át a napelem tulajdonosoktól a szolgáltató, míg a hálózatról vett áramért 36 forintot kell fizetniük a háztartásoknak kilowattóránként (a rezsicsökkentés határáig: afölött már 70 forintot).

A szolgáltatótól azért tudunk a jövőben is drágábban vételezni, mint neki eladni plusz energiát, mert ő (velünk ellentétben) beszedi az áfát és a rendszerhasználati díjat is.

Az egyébként mesterségesen kialakított áramár nem különbözik önmagában a szolgáltató és a felhasználó beszerzése esetén sem (5 Ft/kWh).

Miért jelenthet ez problémát?

A napelem rendszerek (értelemszerűen) csak napsütésben termelnek áramot, éjszaka a napelemes háztartások is ugyanúgy a hálózatról veszik az energiát, mint mindenki más – cserébe viszont nap közben a napelemek többet termelnek, mint amennyit fel tudunk használni, és a „felesleget” a hálózatra töltik.

Az éves szaldós elszámolás előnye az volt, hogy az egy év alatt termelt és vételezett energia ára kiegyenlítette egymást – az új elszámolás esetén azonban ez már nincs így, ami miatt a megtérülési idő jelentősen kitolódott.

Mi a hibrid napelem rendszer előnye?

Elérhetjük vele, hogy a túltermelés ne eredményezzen előnytelen továbbértékesítést.

Ami energiát mi megtermelünk, azt a rendszerünk akkumulátorokra tölti, és éjszaka ezt tudjuk felhasználni, nem pedig a szolgáltatótól kell megvásárolnunk.

Illetve, mivel az akkumulátorokba táplált „felesleg” nálunk marad, így azt nem az állam által meghatározott áron vagyunk kötelesek eladni.

Nagy lehetőség ez, főként a családosoknak

A jelenlegi kiírás azoknak fest vonzó képet a megtervezhető jövőről, akik saját házuk tetejére, esetleg az udvarukra tudnak napelemeket telepíttetni.

A kormány nem titkolt célja, hogy a családosok életminőségét javítsa ezzel a konkrét pályázati programmal.

Természetesen a napelemek telepítése bárhol lehetséges, ahol a fizikai tér ezt megengedi, így városi agglomerációban, stb.

A Napenergia Plusz Program 2024-en belül pályázhatnak még sorházak, ikerházak, legfeljebb 6 lakásos társasházak lakói.

Itt a lehetőség, hogy (részben) önellátóvá válj?

Az önellátás bizony fontos és vonzó kulcsszó.

Ki ne szeretne egy olyan napelem rendszert, amivel a háztartását akár önellátó módon is működtetheti?

Főleg akkor, ha ez az idő múlásával meg is térül?

A hibrid napelemes rendszer óriási lehetőség a váratlan eseményekre való felkészülésre úgy, hogy cserébe nem mondunk le semmi egyébről.

Hibrid rendszer: a szigetüzemű és a hálózatra visszatápláló rendszer ötvözete

szigetüzemű rendszerben a napelemeink által megtermelt energiából kell gazdálkodunk, mert nem kapcsolódunk a villamosenergia-hálózathoz.

hálózatra visszatápláló ezzel szemben a mérőórába” táplál, nem maradunk sosem áram nélkül a kedvezőtlenebb időszakokban sem, és túl is adhatunk a feleslegen, de néha jobban a zsebünkbe kell nyúlnunk.

Hogyan kapcsolhatók ezek össze, egyáltalán mit jelent az összekapcsolás?

A varázsszó az akkumulátor.

A hibrid napelem rendszert akkumulátorral egészíthetjük ki!

Ha termelünk kellő mennyiségű energiát, jó ideig hálózat-függetlennek érezhetjük majd magunkat, mert nem kell plusz mennyiséget vásároljunk energiából, hiszen lesznek tartalékaink!

Az ilyen rendszert „túltervezni” is érdemes, mert nem vész el az energia végre.

Ezt támogatja a Napenergia Plusz Program 2024 is, hisz a minimum 4, maximum 5 kW-os inverterrel rendelkező rendszerek mellé (amelyek teljesítményének maximum 120%-át érheti el a napelemek teljesítménye) 7,5-10 kWh-ás akkumulátoros tárolókapacitás telepítését is lehetővé teszi.

Most kell energiahatékonyságba fektetni!

Azért is fontos a magunk hatáskörébe rendelnünk az energiahatékonysági tudatosság kiteljesítését, mert a nagy rendszerek malmai lassan őrölnek.

Az energiahatékonyság a bármilyen rendszerben befektetett energia és a kinyert eredmény „hányadosa”, figyelembevéve minden körülményt.

Minél nagyobb energiahatékonysággal létezni annyit tesz, mint nem pazarolni, aminek ma környezetvédelmi megfontolásokból származó speciális körülményei és elvárásai vannak.

Mindez nem a fejlett világ hóbortja, mára talán senki sem tagadja a klímaváltozás veszélyeit.

Az erről való diskurzus az üvegházhatás-jelenség általánosan ismertté válásakor indult meg, ma pedig már közszájon forognak az éves átlaghőmérséklet folyamatos növekedését igazoló adatok.

Ugyanakkor nem csak a klímaváltozás veszélyezteti az energiában gazdag, boldog életünket.

Az energiahordozók árváltozásai, az atomenergia piac bizonytalanságai (gondoljunk csak Paks II-re) indokolttá teszik az előre történő tervezést, egyéni szinten.

Ha most nem lépsz időben, lemaradsz erről a lehetőségről!

Éppen ezért javasoljuk, hogy már most jelentkezz!

  • gyors árajánlatkéréssel nem veszítesz semmit, és mi rendszeresen tájékoztatni fogunk itt az újdonságokról is.
  • Tőlünk időben megtudhatod, ha nálad valami gátja lenne a napelem telepítésnek – mi nem kertelünk, elmondjuk, ha valami miatt nem alkalmas az ingatlanod napelem-beruházásra.
  • Az ilyen jellegű lehetséges változtatások miatt lépj gyorsan, korábban is napok alatt lecsaptak elegen egy-egy pályázati lehetőségre.
  • A „kalapba kerülő” 15.160 család nem tűnik soknak a keresletet tekintve, így nagyon hamar be fognak telni a helyek – ne maradj le!

További infó és jelentkezés: https://napenergiapluszprogram.hu/

Szöveg forrás Képek: pixabay.com

•••
» Nézd meg a többi Fenntarthatóság témában írt cikkünket! «
•••
További cikkekért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkban!
•••
Kövess minket Facebook-on, Instagram-on és TikTok-on!
Scroll to Top