Tavaszi kertápolás • A sikeres szezon alapjai

Lassan enged a tél szorítása, hosszabbak már a nappalok, a hőmérő higanyszála is egyre feljebb kúszik. Érezni lehet a közelgő tavasz illatát. Ideje újra szemügyre venni kertünket. A hosszú téli pihenő után jól fog esni egy kis testmozgás, friss levegő minden kertbarátnak.

Fontos kertünk tavaszi rendbetétele, hiszen evvel alapozzuk meg az egész évet.

Kezdjük a metszéssel! Sokan már korán akár februárban (persze időjárás függő is) elkezdik a gyümölcsfák metszéseit, de a tapasztalatok szerint azért még márciusban is lehet számítani komoly fagyokra. Ilyenkor azt, kockáztathatjuk, hogy a meghagyott hajtások, rajta a termőrügyekkel elfagyhatnak. Természetesen egy gazdaságban, ahol több száz, ezer gyümölcsfa is van az idő rövidsége miatt kénytelenek már jó korán elkezdeni a metszéseket, hogy időben a végére érjenek.

Érdemes mindig fagymentes, csapadékmentes időszakot választani a metszéshez. Mindig éles szerszámmal dolgozzunk, minden növény után fertőtlenítsük le, megakadályozva az esetleges fertőzések átvitelét egy másik növényre. Azokat a cserjéket, fákat, amik előbb hoznak virágokat, mint leveleket, vagy a korán virágzókat, csak virágzás után metsszük meg, ellenkező esetben megfosztjuk magunkat az idei virágok látványától. Az elhalt, elfagyott, beteg részeket minden esetben vágjuk le.

Az évelőket is visszavághatjuk, sokszor már a tövüknél látszani fognak az új, kis hajtások. Fontos, hogy a levágott beteg ágakat, leveleket mindig gyűjtsük össze, megelőzve egy esetleges újrafertőzés kialakulását. A levágott egészséges száraz ágakat, gallyakat, szárakat aprítva vissza is lehet teríteni a növények közé mulcsként, így tudjuk javítani (komposztálni) talajunk minőségét, hálásak lesznek érte növényeink!

Lemosó permetezést a metszések utáni időszakra érdemes tenni. Arra figyeljünk oda, hogy rügypattanás előtt, fagymentes időszakban végezzük.

Lemosó permetezést többségében rézvegyületeket tartalmazó szerekkel szoktunk, de ezen kívül kénvegyületek és növényvédelmi célokra alkalmas olajok is használhatóak, akár önmagukban vagy egymással kombinálva (bordóilé, bordóilé+kén NEO SC, Greenman Agro stb.). Lényeges, hogy kontakt szerekről beszélünk, ezért bőségesen kell kijuttatni, hogy csurogjon a permetezett részeken, a törzseken is úgy, hogy minden egyenetlenségbe is bejusson.

Permetezéskor mindig viseljünk megfelelő védőfelszerelést, maszkot, védőszemüveget minden esetben! A rézvegyületek különösen károsíthatják a vizeket és a vízi élőlényeket, ezért az előírt védőtávolságot mindig tartsuk be.

A tavaszi indításkor, amint az időjárás is kedvezőbb, nincsnek fagyos éjszakák, a nappalok is már jóval melegebbek, javasolni szoktam a növények tövéhez kijuttatni egy kis extra tápanyagot, ezzel erősítve a növények immunrendszerét. Szebb, egészségesebb virágzat kialakítására ösztönzi őket. Ajánlott jó alaposan, bőséges vízzel belocsolni. Előszeretettel használom és nagyon jó tapasztalataim vannak a Biosol Forte, Biosol green, Humin Garden Plus huminsav granulátummal, a Greenman termékekkel.

 

A tavaszi munkák közül a gyepápolást sem szabad kihagyni, elhanyagolni.

A téli időszakban sokat nem tehettünk gyepünkért, de egy jó tavaszi indítással varázslatossá tudjuk tenni pár hét alatt. Persze a jóidőre, a fagymentes időszakra, megfelelő talajhőmérsékletre itt is szűkségünk lesz. Inkább várjunk a munkálatokkal, ne legyünk türelmetlenek, hiszen a túl korán elkezdett munkálatok nem biztos, hogy hozzák majd a kívánt eredményt. Inkább áprilisra, annak is a közepére tenném (tapasztalatok alapján) a munkák megkezdését.

Vegyük szemügyre gyepünket, takarítsuk le a gyepre hullott leveleket, ágakat (érdemes ezt akár télen is megcsinálni, arra azonban vigyázzunk, hogy fagyott gyepre ne lépjünk, ne törjük le a fűszállakat).

Vizsgáljuk meg gyepünk állapotát, keressük levonult vagy aktív betegségekre utaló jeleket (hópenész, gombás foltok, háziállatok által kipisilt, kikapart foltok stb.). Amennyiben aktív betegséget észlelünk kezelnünk, permeteznünk kell. Figyeljünk a megfelelő hőmérsékletre (általában 10 fok felett javasolt a kijuttatás).

Az első fűnyírás elött ellenőrizzük le a fűnyírókés élességét, amennyiben még ősszel nem éleztük meg, pótoljuk. Csak éles késsel dolgozzunk, így lesz tökéletes a vágáskép!

A gyepszellőztetés évente kétszer ajánlott, tavasszal és ősszel.

Az elhalt, elsárgult, elszáradt részektől megszabadítjuk gyepűnket, teret engedve az egészséges új hajtásoknak. Amennyiben nagyon sok elhalt rész van gyepünkben, úgy első ütemben egy rugós szellőztetés ajánlott. A rugókat nem kell a talajba beengedni, hiszen célunk az elhalt fűszállak kiszedése és nem a rugók kitörése. Ezt a műveletet mindkét irányból elvégezhetjük. Fontos, hogy a kiszedett elhalt részeket minden egyes munkafázis után szedjük össze, így sokkal hatékonyabban tudunk dolgozni szellőztető gépünkkel.

Második nekifutásra már használhatjuk a késes adaptert (amennyiben anyagi okokból választanunk kell, akkor mindenképp késes szellőztetőt ajánlok). Itt is ügyeljünk arra, hogy nem kell túl mélyre engedni a késeket (profi gépeken nem is lehet) hiszen nem szántani akarunk, célunk, hogy a tövek sarjadása ösztönözzük, zárt, összefüggő gyepet hozzunk létre. Itt is érdemes a kések állapotát szemügyre venni, amennyiben szükséges cseréljük, elég sokáig bírni szokták azért. Amennyiben szükséges, itt is két irányból menjünk végig rajta. Természetesen minden munkafázis után szedjük szintén szedjük össze a nyesedéket.

Legvégül még egy fűnyíróval is érdemes újra átmenni a gyepen, összeporszívózva a kisebb maradványokat. Elsőre talán lehangoló látványt nyújthat szellőztetés után gyepünk, de rendbe fog jönni pár hét alatt, meghálálva kemény munkánkat.

Utolsó teendő a gyepünkre a megfelelő gyeptrágya kijuttatása. Ebben biztosan mindenkinek van kedvenc márkája, bevált tuti cucca. Ami fontos, hogy a tavaszi időszakban a nitrogén túlsúlyos gyeptrágya javasolt! Amennyiben műtrágyát használunk javasolt a hosszú felszívódású, burkolt tápanyag.

Kijuttatása legegyszerűbben és legegyenletesebben kézi-gépi szóróval lehetséges. Mindkét szóró esetében érdemes repítőtárcsást használni, amin változtatható az adagoló nyílás mérete, így precízebben, egyenletesebben tudjuk kijuttatni a tápot.

Legvégül alaposan öntözzük be a kiszórt trágyát. Amennyiben szilárd tápanyag, granulátom kijuttatása bármilyen okból nem lehetséges (állatok, kisgyerek stb.), úgy használhatunk lombtrágyát helyette. Hatása azonban nem tart olyan sokáig.

A kikopott kopasz foltokat vessük felül. Kvarchomok fűmaggal összekeverve, megnedvesítve (akár egy- két napot lehet állni hagyni a nedves homokban) terítsük szét a foltokon, nyomkodjuk bele.

Másik szempont amiért fontos a megfelelő időzítés. Automata öntözőrendszereket csak a fagyok elmúltával szabad beüzemelni. Az esetleges enyhe talajmenti fagyok már nem fognak tudni kárt tenni rendszerünkben, hiszen a talaj hőmérséklete ilyenkor már magasabb szokott lenni.

Bár a kora tavaszi kertkép még nem vetekedhet a nyárival, de már most is számtalan korán virágzó növényben gyönyörködhetünk, ilyenek nyílnak például a hunyorok, krókuszok, kikeleti bangita, téli jázmin, tőzike stb.

A tavasz beköszöntével madaraink is elégséges táplálékot találnak már maguknak. Fokozatosan megszüntethetjük etetésüket, kitakaríthatjuk etetőiket. Hálásan fognak besegíteni a kertünkben lévő kártevők gyérítésében.

A kertbarátoknak a tavasz a rendszeres, örömteli, de valljuk be, azért fárasztó állandó elfoglaltságot hozza magával. A kertészkedés valójában egy életérzés, egy életforma, amit önként vállalunk minden nehézségével, tapasztalásával együtt.

A kertészkedés az alkotás, a gondoskodás, a szeretet egyik legszebb megnyilvánulási formája.

Kertünk meghálálja törődésünket, ráfordított energiánkat a varázslatos színeivel, illataival, különleges formáival.

Képek: KertCouture, Canva, Pixabay.com

Szöveg: Kert Couture – Harman Péter

Kertész, Kertépítő és fenntartó, Öntözőrendszer tervező és kivitelező, 3D Kerttervező

kertcouture@gmail.com

Tel.: + 36306252690

TikTok    •     Instagram    •    Facebook

•••

• Nézd meg a többi Szakértői cikkünket KERT témában! • 
• További cikkekért lapozz bele INGYENES e-magazinjainkban! •
• Csatlakozz hozzánk Facebook-on, Instagram-on és TikTok-on! •

Scroll to Top